Budimpešta, 30.04.2025
MOL Grupa i Turkish Petroleum potpisali su ugovore o koncesiji sa Ministarstvom energetike Mađarske, čime su stekli prava za zajedničko istraživanje ugljovodonika na dva koncesiona područja – Tamaši i Bužak, saopštila je kompanija MOL.
Zajedničko učešće na tenderu i plan istraživanja predstavljaju prvi značajan korak nakon što su ove kompanije prošle godine potpisale strateški sporazum o partnerstvu. MOL i Turkish Petroleum istražuju i dodatne zajedničke prilike u Kaspijskom regionu, na Crnom moru, u Severnoj Africi i širom Centralne i Istočne Evrope.
Ugovore o koncesiji u Budimpešti su potpisali Žolt Hernadi, predsednik i generalni direktor MOL Grupe, i Ahmet Turkoglu, predsednik i generalni direktor Turkish Petroleum-a, u prisustvu Petera Szijarta, ministra spoljnih poslova i trgovine Mađarske, i Alparslana Bajraktara, ministra energetike i prirodnih resursa Republike Turske.
Ministarstvo energetike Mađarske prošle jeseni, nakon petogodišnje pauze, objavilo je nove rudarske koncesije, ukazujući na potrebu za povećanjem domaće proizvodnje i smanjenjem zavisnosti od uvoza. MOL je konkurisao za pet koncesija i osvojio četiri. Za dve koncesije koje obuhvataju područja Kiškoroš i Hatvan, MOL je nastupio samostalno, dok je za Bužak i Tamaši u jugozapadnoj Mađarskoj konkurisao zajedno sa kompanijom TPOC Ltd, podružnicom Turkish Petroleum-a.
U oktobru prošle godine, MOL Grupa i Turkish Petroleum potpisali su Memorandum o razumevanju u Istanbulu, kojim su izrazili nameru da zajednički učestvuju u projektima istraživanja, razvoja ležišta i proizvodnje u Kaspijskom regionu, Turskoj, Severnoj Africi, na Bliskom istoku i u Centralnoj i Istočnoj Evropi.
„Ponosan sam što danas, zajedno sa našim cenjenim partnerom Turkish Petroleum-om, potpisujem ovaj Ugovor o koncesiji. Današnja ceremonija je kruna meseci napornog rada, tokom kojih smo saradnju između MOL-a i TPAO-a podigli na novi strateški nivo. Pored našeg bliskog partnerstva, ulazak TPAO-a na mađarsko tržište istraživanja predstavlja i potvrdu poverenja u mađarsko poslovno okruženje. U ovom nestabilnom geopolitičkom okruženju, poslovna partnerstva su vrednija nego ikada. Zajedno smo otporniji, jači, mudriji i bolje upravljamo investicionim rizicima. Verujem da će naše partnerstvo sa Turkish Petroleum-om dodatno ojačati portfelje obe kompanije. Takođe, uveren sam da je ovo samo prvi korak u našem proširenom partnerstvu sa TPAO-om – nadam se da ćemo uskoro objaviti nove primere saradnje, kako u Turskoj, tako i u trećim zemljama“, izjavio je Žolt Hernadi, predsednik i generalni direktor MOL Grupe.
„Već imamo snažno i dugogodišnje partnerstvo sa MOL-om u Azerbejdžanu. Ojačani zajedničkim investicijama, ova saradnja nas je inspirisala da zajedno istražimo nove prilike. Sa tim poverenjem, načinili smo prvi konkretan korak potpisivanjem zajedničkog ugovora o istraživanju na dva lokaliteta u Mađarskoj. Gledajući unapred, planiramo da iskoristimo ovaj pozitivan zamah kako bismo pokrenuli nove zajedničke projekte sa MOL-om u različitim regionima. Ovom prilikom, želim da izrazim iskrenu zahvalnost gospodinu Žoltu Hernadiju, generalnom direktoru MOL-a, i celom MOL timu na dragocenom doprinosu ovom tenderu“, izjavio je Ahmet Turkoglu, predsednik i generalni direktor Turkish Petroleum-a.
MOL Grupa i Turkish Petroleum već sarađuju kao partneri u istraživanju i proizvodnji ugljovodonika u Azerbejdžanu na nalazištu Azeri-Čirag-Gunešli (ACG) od 2020. godine, kao i u Rusiji na nalazištu Bajtugan od 2014. godine.
MOL je najveći proizvođač ugljovodonika u Mađarskoj, sa skoro 1.300 bušotina nafte i prirodnog gasa. Tokom 2024. godine, MOL je obezbedio 47% domaće proizvodnje sirove nafte (gotovo 600.000 tona) i gotovo 90% prirodnog gasa (skoro 1,5 milijardi m³). Mađarska ima najveći značaj u proizvodnom portfelju MOL Grupe, trenutno čineći oko 39% ukupne proizvodnje.
Zahvaljujući izuzetnim naporima uloženim u domaća istraživanja, MOL je nedavno dostigao rekordnu proizvodnju u poslednjih pet godina. Tokom 2022. godine, kompanija je otkrila naftno polje kod Večeša, nedaleko od Budimpešte, gde su već tri bušotine u proizvodnji. Nedavno je otkriveno i novo polje Somogysámson u jugozapadnoj Mađarskoj. U prethodnim godinama, izbušene su 24 uspešne plitke gasne bušotine, a kompanija je preuzela gasna polja i prateću infrastrukturu u istočnoj Mađarskoj, pokrivajući područje od oko 1000 km², sa 29 proizvodnih bušotina i dodatnim potencijalom za istraživanje, navodi se u saopštenju za medije.
U okviru međunarodnog portfelja, MOL Grupa poseduje naftna i gasna istraživačka i proizvodna postrojenja u devet zemalja, sa aktivnom proizvodnjom u osam zemalja. Tokom 2024. godine, kompanija je ostvarila prosečnu dnevnu proizvodnju od 93,8 hiljada barela ekvivalenta nafte. Da bi održala cilj SHAPE TOMORROW strategije i prosečnu proizvodnju od najmanje 90 hiljada barela dnevno u narednih pet godina, MOL planira dodatno jačanje međunarodnog portfelja i sklapanje novih strateških partnerstava. U skladu sa tim, nedavno su potpisani sporazumi o saradnji sa nacionalnim naftnim kompanijama Kazahstana (KazMunayGas), Azerbejdžana (SOCAR) i Turske (Turkish Petroleum).