
Strateški projekti za EU (Izvor: EC)
Evropska unija objavila je 6. juna prvi spisak za 13 strateških projekata o strateškim sirovinama koje se nalaze izvan EU. Ovim strateškim projektima EU obezbeđuje sebi retke strateške resurse i povećava ekonomsku sigurnost. Kako se navodi u saopštenju EU, projekti su istovremeno osmišljeni kako bi se podstakao ekonomski razvoj i u tim u trećim zemljama.
Sa prethodno izabranih 47 strateških projekata, EU će imati ukupno 60 strateških projekata za povećanje konkurentnosti industrije EU, a posebno sektora kao što su elektromobilnost, obnovljiva energija, odbrana i avio industrija.
Sedam od 13 strateških projekata nalazi se u Kanadi, na Grenlandu, u Kazahstanu, Norveškoj, Srbiji, Ukrajini i Zambiji. Sa svim tim državama EU ima strateško partnerstvo u lancima vrednosti sirovina. Ostali projekti nalaze se u Brazilu, Madagaskaru, Malaviju, Južnoj Africi i Velikoj Britaniji.
Evropski komesar Stefan Sežurne izjavio je na konferenciji za novinare da je proglašenje strateških projekata urađeno je u skladu sa Aktom o kritičnim sirovinama (CRMA), koji je prošle godine usvojila EU kako bi regulisala nabavku, preradu i reciklažu kritičnih sirovina u Evropi i osigurala lance snadbevanja. Međutim, Evropska komisija neće odobriti prijavu bez eksplicitne saglasnosti treće države.
Kako se navodi u saopštenju Evropske komisije, procenjuje se da je za 13 strateških projekata van EU potrebno ulaganje od 5,5 milijardi evra da bi započeli sa radom.
Ovu odluku odmah je prokomentasila kompanija Rio Tinto, predstavništvo u Srbiji. „Kompanija Rio Tinto pozdravlja odluku Evropske komisije kojom se, na osnovu Zakona o kritičnim sirovinama (CRMA), Projekat Jadar proglašava strateškim projektom. Ova odluka potvrđuje da se Projekat Jadar može razvijati u skladu sa standardima EU. Odluka Evropske komisije ukazuje na veliki značaj Projekta „Jadar“ za Srbiju i EU i za sigurno snabdevanje kritičnim sirovinama koje su neophodne za zelenu tranziciju. Projekat Jadar jedan je od najperspektivnijih i najbolje istraženih litijumskih projekata u Evropi. Sa procenjenom proizvodnjom od 58.000 tona litijum karbonata godišnje, Srbija ima potencijal da postane ključni igrač u lancu snabdevanja električnim vozilima“, navodi se u saopštenju kompanije Rio Tinto.
„Odluka EU da Jadar proglasi projektom od strateškog značaja, potvrđuje da Srbija ima važnu ulogu u energetskoj i digitalnoj budućnosti Evrope. Posvećeni smo razvoju projekta u skladu sa zakonima Srbije i evropskim standardima, uz transparentan pristup i stalni dijalog sa svim zainteresovanim stranama“, izjavio je Čed Bluit, direktor Projekta Jadar.
„Litijum iz Srbije ima potencijal da postane važna komponenta evropskog lanca vrednosti u oblasti baterija, što Srbiji omogućava da se integriše u ovaj strateški sektor. Projekat otvara mogućnosti za snažan privredni rast kroz razvoj lokalnog lanca vrednosti i privlačenje novih investicija u visokotehnološke sektore“, navodi se u saopštenju kompanije Rio Tinto.
Pre početka izgradnje rudnika i postrojenja za preradu, neophodno je sprovesti niz zakonom propisanih procedura, koje uključuju nastavak razvoja projekta u smislu dozvola, ažuriranje studija o proceni uticaja na životnu sredinu, javni uvid i finalno ishodovanje svih neophodnih dozvola i odobrenja. Kompanija Rio Tinto ostaje posvećena dijalogu sa svim zainteresovanim stranama i sprovođenju projekta u potpunoj usklađenosti sa standardima zaštite životne sredine i regulatornim zahtevima Srbije i EU, navedeno je u saopštenju za medije.