Ambasadori kulture iz Albanije, Bosne i Hercegovine, Severne Makedonije i Srbije, zajedno sa opštinskim načelnikom, predstavnicima Evropske komisije i Mladih evropskih ambasadora, okupili su se u Maglaju na otvaranju filmskog festivala Maglaj Spirit Weekend, pokazujući time kako kultura povezuje ljude i umetnike u Zapadnog Balkana. Učesnici su zatvorili kampanju Culture Connects/Kultura spaja, koja je istakla dugogodišnju podršku EU kulturi i umetnosti u regionu, saopšteno je krajem jula.
Živopisni grad Maglaj bio je centar dešavanja treće edicije Maglaj Spirit Weekend festivala, koji se odvijao pod zvezdama na istorijskoj tvrđavi Maglaj. Festival, koji organizuje UM „Dictum Factum“, a vodi Adi Softić, mladi evropski ambasador (YEA), postao je prepoznatljiv kulturni događaj u regionu. Festival koji traje od 26. do 28. jula 2024. ima za cilj ne samo da zabavi, već i da navede učesnike na razmišljanje i inspiriše kroz pažljivo odabran izbor filmova i diskusija, navodi se u saopštenju za medije.
Učesnici festivala imali su priliku da uživaju u projekciji zapaženog filma „Šešir profesora Koste Vujića“ reditelja Zdravka Šotre, bh. Filma „Izlet“ Une Gunjak, uz kratki film „Svi sa voljom“ Nerminke Emrić.
Ovogodišnji festival je posebno značajan jer je bio domaćin završnog događaja kampanje Kultura spaja, koja je obeležila kontinuiranu podršku Evropske unije umetnosti i kulturi na Zapadnom Balkanu. Kampanja Kultura spaja, koju je razvio Regionalni strateški komunikacioni program za Zapadni Balkan WeBalkans koji finansira EU, prikazuje dinamičan kulturnipejzaž regiona i slavi raznolikost i bogatstvo kulturnog nasleđa Zapadnog Balkana. Tokom protekle decenije, programi EU, uključujući Kreativnu Evropu, uspešno su podržali hiljade kulturnih projekata u regionu.
U okviru prezentacije kampanje Kultura spaja, ambasadori kulture, uključujući filmske stvaraoce, umetnike i muzičare, učestvovali su u panel diskusiji razmenjujući iskustva o uticaju kulturnih inicijativa i važnosti podrške EU. Događaj je okupio Goce Nanevskog, vizuelnog umetnika iz Severne Makedonije, poznatog po svom radu u skulpturi, instalaciji,multimediji, videu, fotografiji i zvuku; Ivan Petrović, jedna od ključnih ličnosti u vođenju i organizaciji EXIT festivala u Srbiji i predsednik Upravnog odbora EXIT fondacije; Faruk Šehić, istaknuti pjesnik, romanopisac i pisac kratkih priča iz Bosne i Hercegovine, čije su knjige prevedene na više jezika; i Nihad Kreševljaković, autor, scenarista koji je bio jedan od pokretača memorijskog modula MESS.
U okviru kampanje, pored glavnog videa koji podvlači poruke jedinstva u različitostima, pet tematskih videa su predstavili predstavnike različitih umetničkih disciplina i zemalja Zapadnog Balkana koji svedoče o važnosti podrške koju su dobili.
Tokom kampanje objavljeno je više članaka kako bi se pružilo više informacija o podršci EU kulturnim projektima. Među istaknutim projektima je i priča o Mirditi u Albaniji, gde je program grantova EU4Culture pomogao u transformaciji regiona kroz održivi razvoj turizma i kulturnog nasleđa. Takođe, Mladi evropski ambasadori razvili su instagram videe koji svedoče o jakim vezama između svakog od njihovih šest zemaljaZapadnog Balkana i različitih delova Evrope. WeBalkans je projekat koji finansira EU i koji promoviše integraciju Zapadnog Balkana u EU kroz različite kulturne, društvene i ekonomskeinicijative. Kampanja Kultura spaja koja je došla do miliona ljudi na Zapadnom Balkanu deo je ovog komunikacionog projekta, pokazujući kako sredstva EU podržavaju kulturne projekte koji neguju jedinstvo u različitostima, saradnji i razumevanju, istaknuto je u saopštenju za medije.