Autor: R. Nikolić
U Budimpešti je, u svečanoj dvorani modernog konferencijskog zdanja Balna, 19. novembra, drugog dana održavanja SME Assembly, jedan srpski projekat osvojio nagradu EEPA (European Enterprise Promotion Awards). Projekat OsnaŽene pobedio je u kategoriji Podrška digitalnoj tranziciji, a priznanje je primila Indira Popadić, kreator ove digitalne platforme za pomoć i podršku ženskom biznisu.
Posle emotivanog govora i upečatljive poruke Indire Popadić o potrebi za saradnjom u biznisu i povezivanjem, bilo je jasno da je ova nagrada zaslužena posvećenim radom na osnaživanju žena preduzetnica i promovisanjem inovacija u preduzetništvu širom regiona.
Kriterijumi koji su bili ključni za pobedu projekta OsnaŽena bili su edukacija, promocija, digitalizacija, inkluzivnost i održivost inicijative za razvoj ženskog biznisa.
O čemu je reč i zašto je digitalna platforma Indire Popadić (uz podršku Pokrajinskog sekretarijata za privredu i turizam AP Vojvodine) zaslužila nagradu EEPA, za koju je ove godine konkurisalo preko 440 inicijativa iz 29 evropskih država?
Indira Popadić bila je pre dve godine predavač i pokretač StartUp akademije “Osnažena, ona može sve”, koja je odlično realizovana, pod pokroviteljstvom Pokrajinskog sekretarijata za privredu i turizam AP Vojvodine. U okviru tog projekta znanje za pokretanje biznisa dobilo je oko 300 žena, pa je Indira došla na ideju da pokrene prvu digitalnu platformu koja će okupiti sve žene u Srbiji i regionu koje planiraju, pokreću ili već imaju razvijene svoje biznise, opet uz podršku Pokrajinskog sekretarijata za privredu i turizam AP Vojvodine.
“Misija platforme je saradnja bez granica i predrasuda. Mi želimo da promovišemo jednakost i saradnju među ženama preduzetnicama iz različitih zemalja regiona. Cilj koji smo sebi postavili je da stvorimo jedinstvenu i povezanu zajednicu koja može deliti znanje, iskustva i resurse i na kojoj žene mogu podržavati jedna drugu, kako bi uspešno vodile svoje biznise”, rekla je Indira Popodić za naš portal posle uručenja nagrade u Budimpešti.
Tako je od prošle godine počela da funkcioniše platforma OsnaŽene – prva digitalna platforma za žene preduzetnice u regionu, koja okuplja oko 1.500 žena iz 10 zemalja: Srbije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Slovenije, Crne Gore, Severne Makedonije, Nemačke, Švajcarske, Austrije i Mađarske. Platforma pruža edukativne sadržaje, mikro-sajtove, onlajn prodavnicu i mrežu podrške. Time je preduzetništvo postalo dostupno ženama širom Evrope.
„Ova nagrada je dokaz da se trud, inovacija i zajedništvo isplate. Ovo je pobeda svih žena koje hrabro koračaju svojim putem i inspirišu druge“, rekla je Indira Popadić, osnivačica platforme i poslovni konsultant sa 32 godine iskustva, na uručenju nagrade u Budimpešti.
U uži izbor za ovogodišnju EEPA nagradu ušle su, osim srpske pratforme, još dve prijave u kategoriji Podrška digitalnoj tranziciji. To su projekti iz Poljske i iz Španije.
Poljski projekat “Mobilni bioskop bez gotovine” promoviše bioskopsku kulturu i digitalno finansijsko obrazovanje u manjim gradovima. Poljska Fondacija Bezgotovinska pokrenula je „Mobilni bezgotovinski bioskop“, koji je već posetio 110 gradova širom Poljske i omogućio prikazivanje najnovijih filmova. Ali, taj projekat, osim zabave, ima za cilj da unapredi digitalne i finansijske kompetencije regionalnih zajednica i proširi bezgotovinsko plaćanje u lokalnim preduzećima. Zato ova inicijativa uključuje obrazovne video zapise o finansijama i podržava mala preduzeća da koriste digitalne i bezgotovinske tehnologije, naveo je žiri EEPA nagrade, kada je ovaj projekat uvrstio u finale takmičenja.
Drugi kandidat za nagradu EEPA u ovoj kategoriji bio je španski program „Sve je u Madridu“, a pokretač je Gradsko veće Madrida. Ovim projektom je digitalizovana gradska komercijalna i ugostiteljska ponuda. Program pruža digitalni prostor za mala i srednja preduzeća, lako dostupan građanima i turistima, kako bi proširili vidljivost MSP onlajn i oflajn. Preduzeća mogu da otvore sopstveni mikro-sajt gde potrošači mogu da pogledaju i kupuju njihove proizvode. Projekat koristi digitalne tehnologije za poboljšanje komercijalne održivosti malih preduzeća širom Madrida, navedeno je u obrazloženju žirija.
No, pobednik u toj konkurenciji bila je srpska digitalna platforma OsnaŽene. Indira Popadić smatra da kroz sinergiju u preduzetništvu i zajedničko delovanje, može da se ostvari napredak regiona jer je digitalna platforma više od direktorijuma. „Na platformi preduzetnice imaju priliku direktne podrške, kupujući proizvode i usluge jedna od druge. Naša vizija je da u saradnju na platformi uključimo 5.000 žena, jer verujemo da kada se žene podržavaju međusobno, one mogu da ostvare velike ciljeve u preduzetništvu i da napreduju u biznisu i u životu”, rekla je Indira Popadić za naš portal.