Beograd, 6. decembar – U Narodnoj banci Srbije danas je predstavljen izveštaj Međunarodnog Monetarnog fonda o regionalnim ekonomskim izgledima za Evropu. Taj izveštaj pripada grupi izveštaja ove eminentne međunarodne institucije koji su posvećeni razmatranju tekućih ekonomskih kretanja i izgleda za naredni period pojedinačnih regiona, kao i analizi pitanja i izazova koji su od značaja za te regione, ali i globalnu ekonomiju. Napominjemo da je Narodna banka Srbije danas, po četvrti put u poslednjih šest godina, bila domaćin predstavljanja određenih poglavlja ili analiza o globalnim ekonomskim trendovima Međunarodnog monetarnog fonda, u cilju unapređenja analitičkih i naučnoistraživačkih aktivnosti u Srbiji, kao i u skladu s dosadašnjim pozitivnim iskustvima u institucionalnoj saradnji s Međunarodnim monetarnim fondom.

Današnji događaj uvodnim obraćanjem otvorila je Jorgovanka Tabaković, guverner Narodne banke Srbije, koja je tom prilikom iznela svoje viđenje o značaju rasta produktivnosti u Evropi, ali i o koristima nastavka procesa evro-integracija. Prezentaciju ekonomskih izgleda za Evropu i region, kao i analitičku studiju makroekonomskih efekata konvergencije u Evropskoj uniji prisutnima je izložio gospodin Sebastijan Veber, zamenik šefa regionalnih ekonomskih izgleda za Evropu, dok je moderator bio gospodin Lev Ratnovski, predstavnik Međunarodnog monetarnog fonda u Srbiji.

Fokus izveštaja o regionalnim ekonomskim izgledima za Evropu usmeren je na pitanje produktivnosti koje je ključno za brži ekonomski rast i razvoj svake zemlje. Iako je privredni rast u Evropi na uzlaznoj putanji, u izveštaju se ističe da je on i dalje ispod svog potencijala. Naglašena je neophodnost da se što pre preduzmu odgovarajući koraci u pravcu rasta produktivnosti kako bi se evropska ekonomija snažnije pokrenula i sustigla u dohotku Sjedinjene Američke Države. Takođe, navedene su ekonomske politike koje treba da poboljšaju izglede za rast i reforme koje treba da se sprovedu širom Evrope da bi se ostvarilo povećanje produktivnosti. U tom smislu posebno je istaknuto da bi dublje i veće jedinstveno evropsko tržište omogućilo rast produktivnosti, da je evropska integracija u dva prethodna talasa proširenja (1995. i 2004) donela opipljive koristi i da bi dalji proces pristupanja mogao da deluje pozitivno na zemlje koje pristupaju Evropskoj uniji, ali i Evropskoj uniji u celini.

Guverner Jorgovanka Tabaković je istakla da Srbija, kao zemlja kandidat za članstvo u Evropskoj uniji, nastoji svim svojim snagama, a pre svega odgovornom ekonomskom politikom, sprovođenjem strukturnih reformi i politikom diversifikacije u svakom smislu, da ubrza proces konvergencije u dohotku ka razvijenim zemljama. Narodna banka Srbije, u saradnji s Vladom Republike Srbije ostaće posvećena i procesu evropskih integracija, dajući doprinos u realizaciji svih obaveza Republike Srbije koje proističu iz procesa pristupanja Evropskoj uniji. Naglasila je da su najbolja potvrda ispravnosti ovakvog pristupa povoljni makroekonomski izgledi, uz privredni rast koji će ove godine, a verovatno i u srednjem roku biti jedan od najvećih u Evropi, kao i pokazana otpornost na eksterne šokove bez presedana u novijoj istoriji. Konkretna verifikacija ostvarenih rezultata na polju jačanja makroekonomskih fundamenata jeste dodeljivanje investicionog kreditnog rejtinga od agencije Standard & Poor’s, kao i uspešan završetak aranžmana s Međunarodnim monetarnim fondom i dogovaranje novog trogodišnjeg aranžmana savetodavnog karaktera.

„Imajući u vidu predvidive i povoljne uslove poslovanja i kvalitet radne snage u Srbiji, kao i dobru digitalnu i transportnu povezanost, očekujemo dalju integraciju Srbije u lance vrednosti sa zemljama Evropske unije i pozitivne efekte na rast produktivnosti. U svetu geopolitičkih tenzija i fragmentacije tržišta, Srbija je mala ekonomija koja se može pohvaliti otvorenošću za međunarodnu trgovinu i saradnju sa svim zemljama i sposobnošću da privuče investicije iz svih krajeva sveta, što takođe očekujemo da će imati efekte na naš dalji ubrzan rast i razvoj. Pored toga, napredak Srbije u procesu evro-integracija koji se očekuje u narednom periodu, kao što su pokazale i analize Međunarodnog monetarnog fonda, trebalo bi da rezultira obostranim koristima u vidu rasta dohotka – za Srbiju po osnovu nastavka sprovođenja strukturnih reformi, jačanja institucija i prenosa znanja i tehnologija, ali i za Evropsku uniju, s obzirom na to da joj se dodatno otvara jedinstveno tržište robe, kapitala i radne snage“, istakla je ovom prilikom guverner Jorgovanka Tabaković.

Nakon održane prezentacije, usledila je razmena mišljenja učesnika, koji su iskazali veliko interesovanje za ovu temu, navodi se u saopštenju Narodne banke Srbije.