Beograd, 9. septembar 2024. godine

Kompanija NIS, Naučno-tehnološki centar NIS-a (NTC) i kineska kompanija SINOPEC Petroleum Engineering Corporation potpisali su Memorandum o naučno-tehnološkoj saradnji tokom posete kineske delegacije domaćoj naftnoj kompaniji.

Memorandum su u prostorijama kompanije NIS u Beogradu potpisali Andrej Šošin, prvi zamenik generalnog direktora i direktor Bloka Istraživanje i proizvodnja NIS-a, Leonid Stulov, direktor NTC-a i Džang Đijen, glavni ekspert u oblasti uštede energije i zaštite životne sredine kompanije SINOPEC Petroleum Engineering & Construction Corporation, za i u ime kompanije SINOPEC Petroleum Engineering Corporation. Potpisivanju su prisustvovali Kiril Tjurdenjev, generalni direktor NIS-a, Si Džiguo, predsednik kompanije SINOPEC Petroleum Engineering & Construction Corporation, Sun Jenan, predstavnik matične kompanije China Petrochemical Corporation, poznate kao SINOPEC Group, Vladimir Gagić, direktor Bloka Prerada u NIS-u, kao i predstavnici drugih podružnica SINOPEC-a koje bi mogle da budu angažovane na zajedničkim aktivnostima.

Ovim Memorandumom definiše se namera strana potpisnica da uspostave naučno-tehnološku saradnju u oblastima od zajedničkog interesa, sa akcentom na obnovljive izvore energije, uključujući i oblast izdvajanja, skladištenja i iskorišćenja CO2 (Carbon Capture, Utilisation & Storage – CCUS), proizvodnje niskougljeničnog vodonika (low-carbon hydrogen) i proizvodnje energije iz geotermalnih i solarnih izvora. Imajući u vidu da obe kompanije teže da doprinesu održivijoj budućnosti u energetskom sektoru, uz korišćenje najsavremenijih tehnologija, ova saradnja otvara nove puteve ka energetskoj tranziciji, dekarbonizaciji i unapređenju zaštite životne sredine.

S tim u vezi, delegacija kineske kompanije imala je priliku da obiđe i Naučno-tehnološki centar (NTC) NIS-a u Novom Sadu, kako bi se upoznala sa njegovim aktivnostima, projektima i naučno-istraživačkim potencijalima, kao i Rafineriju nafte u Pančevu, Aminsko postrojenje kod Elemira i naftno polje Rusanda. Tokom posete, strane su razmotrile modalitete za konkretizaciju saradnje u narednom periodu, pre svega u kontekstu potencijalne realizacije projekta izdvajanja CO2 (Carbon Capture) i proizvodnje tzv. „plavog“ vodonika iz proizvodnih procesa u Rafineriji nafte Pančevo.