Na prestižnom Huawei ICT takmičenju, održanom u okviru Huawei ICT Academy programa, koji je namenjen studentima iz celog sveta, studenti doktorskih studija Fakulteta tehničkih nauka u Čačku osvojili su visoko drugo mesto. Mihailo Knežević, Stefan Ćirković i Tatjana Lazović i njihov mentor, profesor Vladimir Mladenović, predstavljali su našu zemlju i, osim izuzetnog rezultata, izborili plasman na finalno takmičenje u Šenženu, u centrali kompanije Huawei, navodi se u saopštenju za medije.

Pobedničko rešenje koje su mladi talenti iz Srbije osmislili, kombinuje najsavremeniju ICT tehnologiju i medicinu u svrhu lečenja teških oboljenja bubrega. Studenti doktoranti su na ovom takmičenju učestvovali onlajn. Prema njihovim izjavama, ilj projekta je da unapredi proces hemodijalize kod pacijenata sa bubrežnim oboljenjima, tako što će precizno predvideti koliko iznosi višak tečnosti kod individualnih pacijenata i na taj način omogućiti brži i efikasniji tretman pacijenata.

“Sistem koristi napredne tehnike mašinskog učenja da prikupi podatke od više pacijenata istovremeno i da ih upotrebi za kvalitetniju predikciju. Izuzetno nam je zadovoljstvo što je žiri u ovako velikoj konkurenciji prepoznao kvalitete i potencijal našeg rada i sigurni smo u to da će prezentovanje našeg rada u Kini doneti dodatnu pažnju ovoj tematici i otvoriti nove puteve za dalji razvoj ovog projekta“, navodi se u saopštenju koje su studenti dale posle ovog uspeha na takmičenju.

Oni će u maju otputovati za Kinu, kao predstavnici Srbije, kako bi se sa najboljim studentima i univerzitetima sveta takmičili na završnici Huawei ICT Competition. Takmičari kvalifikovani za globalno finale imaće priliku da obiđu taj deo Kine, posete Huawei postrojenja i istraže Huawei kampus.

Zadatak svih učesnika bio je da dizajniraju softversko ili integrisano hardversko-softversko rešenje koristeći Huawei tehnologije povezane sa veštačkom inteligencijom, kao što su MindSpore, CANN, ModelArts ili da kombinuju AI sa relevantnim tehnologijama kao što su IoT, Big Data, Cloud Computing i mobilni internet. Takmičenje u inovacijama zahteva od učesnika da reše probleme iz stvarnog života primenom tehnologije i inovacijama, navodi se u saopštenju za medije.

O Huawei ICT Competition programu

Huawei ICT Competition održava se devetu godinu zaredom i do sada je u ovom programu učestvovalo više od 750.000 studenata, sa više od 2.000 univerziteta i iz preko 80 zemalja širom sveta.

Cilj kompanije Huawei je da kroz ovo i druga univerzitetska takmičenja studentima pruži platformu za razvoj zdrave konkurencije i razmenu ideja. Time se unapređuju njihovo ICT znanje i praktične veštine, ali i jača globalna naučno-tehnička razmena. Dodatno, podstiče se razvoj nauke i tehnologije i povećava broj inovacija korišćenjem novih tehnologija i platformi. Veliki broj rešenja ponuđenih kroz ovo takmičenje već je našao primenu u različitim Huawei tehnologijama ili servisima i u različitim sektorima, navodi se u saopštenju za medije.