Autor: R. Nikolić

Kreditni rejting Srbije označen crvenom linijom kod dve rejting agencije (Tabela sa opisom kategorija izvor NBS)

Kreditni rejting Srbije kod dve rejting agencije, označen crvenom linijom (Tabela sa opisom kategorija izvor NBS)

 

Samo tri dana dele izveštaj agencije Fitch Ratings za ocenu kreditnog rejtinga Srbije i ostavku srpskog premijera Vučevića. Ostavka podneta 28. januara, Izveštaj Fich-a objavljen 31. januara.

U svojoj podužoj novinarskoj karijeri ne pamtim da jedna kreditna agencija tom brzinom reagovala na politička događanja, kao što se ovoga puta odigralo. Obično međunarodne finansijske, kreditne i ostale institucije dugo pripremaju jednu odluku, sistematizuju argumentaciju, naprave swot analizu, odmere pluseve i minuse, zauzmu stav, napišu ocenu i čekaju planirane rokove da je objave.

Međutim, u slučaju Srbije, dogodilo se da je 28. januara 2025. godine, predsednik vlade podneo ostavku, a već 31. januara Fitch Ratings je u svoje saopštenje uključio i tu političku komponentu.  Fitch Ratings nam je saopštio da Srbija zadržava status BB+, sa pozitivnim izgledima za promenu naviše, to jest, zadržan je nivo koji smo imali i ranije. Zvanična formulacija tog nivoa glasi: Postoji sposobnost izvršenja finansijskih obaveza, ali je prisutan rizik promene poslovne klime i ekonomskih uslova, kao i znatan kreditni rizik. To je NEINVESTICIONI (ŠPEKULATIVNI NIVO) koji i dalje zadržavamo.

A kako je najavljivano još početkom oktobra prošle godine, kada je agencija Stadard&Poors podigla kreditni rejting Srbije na investicioni nivo BBB-, naše monetarne i finansijske vlasti su očekivale pomeranje na investicioni nivo i kod agencije Fitch Ratings. To bi bio BBB+ koji se formuliše ovako: “Zadovoljavajuća sposobnost izvršenja finansijskih obaveza, umeren kreditni rizik”.

Dakle, šta je napisano u delu obrazloženja agencije Fitch Ratings koje se odnosi na političke okolnosti u kojima je Srbija i zbog čega nije dobila viši nivo kreditnog rejtinga? U opisu tog segmenta navodi se sledeće:

“Unutrašnja politička neizvesnost: Premijer Vučević je krajem januara 2025. podneo ostavku, posle višemesečnih protesta zbog nesreće na železničkoj stanici u Novom Sadu 2024. To je dovelo do sloma vlade, koja je postojala od maja 2024. Prema Ustavu, nova vlada treba da bude imenovana u roku od mesec dana, ili će predsednik morati da raspiše vanredne izbore. Po mišljenju Fitch-a, uticaj trenutne političke situacije na ukupne politike trebalo bi da bude mali, ali bi mogao da dovede do povećanih pritisaka na potrošnju ili kašnjenja u reformi i implementaciji projekata”.

Naravno, agencija Fitch navodi i niz pohvala za tekuću ekonomsku politiku i stanje u srpskim finansijama. Analitika Fitch-a daje pluseve i minuse, zavisno od oblasti. Navodi se kao pozitvno “Rejting Srbije je podržan dobrom mešavinom politika, uključujući rezultate dobrog fiskalnog upravljanja, snažne izglede za ekonomski rast, ojačane međunarodne rezerve i jači BDP po glavi stanovnika u poređenju sa ‘BB’ medijanim nivoom”.

Navodi se pozitivno i sledeće: “Fiskalna politika, zasnovana na programu MMF-a, podržaće dalje smanjenje duga u srednjem roku, usred povećanog kapitalnog ulaganja”.

Pohvala je i sledeće: “Veliki investicioni ciklus: Kratkoročni izgledi za rast su snažni i biće vođeni javnim i privatnim investicijama”.

I tako dalje. Ceo izveštaj je na linku https://www.fitchratings.com/research/sovereigns/fitch-affirms-serbia-at-bb-outlook-positive-31-01-2025

Ali, ono što sam prvi put videla u jednom izveštaju kreditne agencije „crno na belo“, jeste deo koji se odnosi na Expo 2027 Beograd, odnosno na iznos investicija u ovaj projekat.

U svojoj analizi i komentarima Fitch Ratings navodi da će sam Expo koštati 1,2 milijarde evra, ali da će ceo trogodišnji investicioni plan nazvan „Skok u budućnost“, koštati ukupno 18 milijardi evra. Dakle, 16,8 milijardi evra su troškovi infrastrukture i to za 320 javnih investicionih projekata! (Nije za šalu, ali ne mogu da ne primetim: zamislite samo koliko podizvođača tu može biti, kad ih je onoliko bilo na ovoj tragičnoj novosadskoj nadstrešnici…)

U analizi agencije Fitch Ratings o tome piše:

„Plan Skok u budućnost – Srbija Expo 2027 sadrži 18 milijardi evra (21,8% BDP-a 2024., koji će biti potrošen u periodu 2024-2027) namenjenih za 320 javnih investicionih projekata usredsređenih na Beograd Expo 2027. Sam Expo će iznositi 1,2 milijarde evra od ukupnog iznosa sa preostalim investicijama usmerenim na putne i železničke projekte, industrijalizaciju i druge infrastrukturne projekte. Fitch sada ima više jasnoće o fiskalnim implikacijama i troškovima velikih investicionih projekata, nego u vreme poslednje revizije u avgustu. Ali, precizan redosled implementacije projekta ostaje nejasan”, navodi se u analizi Fitch-a.

Fitch Ratings upućuje i važno upozorenje o realizaciji projekata, dovodeći u sumnju planove izvršenja: “Vlasti imaju prilično dobru evidenciju o izvršenju projekata, iako bi rukovanje ovim obimom projekata moglo predstavljati izazove i očekujemo nedovoljno izvršenje planiranih kapitalnih troškova”, navodi se u obrazloženju Fitch-a.

Ako izađete na web prezentaciju Expo 2027 Srbija (https://srbija2027.gov.rs/expo-2027/) naići ćete na mnogo podataka, projekata, na uspehe ostvarene gotovo u svemu prošlih godina, na kontinuirano pobošljanje životnog standarda, na rokove o onome što će biti izgrađeno, na video i na rendere kako će sve to izgledati. Specijalizovani Expo 2027 Beograd “Igra(j) za čovečanstvo” trebalo da bude održan od 15. maja do 15. avgusta 2027. godine. Fitch Ratings agencija ocenjuje da “precizan redosled implementacije projekta ostaje nejasan”. Do kada? – Videćemo.