Beograd, 9. Oktobar 2024. — Centar za istraživačko novinarstvo Srbije (CINS) i njihova priča kol centru SNS-a i kupovini glasova osvojili su prvo mesto na konkursu Nagrada EU za istraživačko novinarstvo 2024, dok su preostale nagrade odnele tri priče Balkanske istraživačke mreže Srbije (BIRN).  Pobednici konkursa proglašeni su na svečanoj ceremoniji dodele nagrada u Evropskoj kući, čiji domaćin je bila Thomson Media. Na ovogodišnji konkurs prijavljeno je 36 priča, dok je u uži izbor ušlo 20 “Nagrada EU za istraživačko novinarstvo” čiji donator je Evropska unija, odaje priznanja za najbolje istraživačke priče objavljene u prethodnoj kalendarskoj godini u regionu Zapadnog Balkana i Turskoj.

Sanja Lazić, predstavnica Thomson Medije, izrazila je veliko zadovoljstvo raznovrsnošču tema i velikim brojem prijava.

Primili smo priče koje pokrivaju širok spektar tema, uključujući političku korupciju, kršenja ljudskih prava, prava žena, pitanja životne sredine i još mnogo toga.Kvalitet priča koje smo primili ove godine pokazuje vitalnu ulogu koju istraživačko novinarstvo nastavlja da igra u našim društvima”, dodala je Lazić.

Manuel Munteanu, šef za informacije, komunikaciju i medije Delegacije EU u Srbiji, istakao je da istraživački novinari služe kao čuvari društva, otkrivaju istine koje bi inače mogle ostati skrivene i pozivajui vlasti na odgovornost.

Svedoci smo kako vlade i moćne institucije širom sveta pokušavaju da uguše glasove neslaganja, često pribegavajući intimidaciji, cenzuri, pa čak i nasilju. Novinari koji se usude da otkriju zloupotrebe suočavaju se sa uznemiravanjem, pravnim posledicama i, u najtragičnijim slučajevima, fizičkim povredama ili smrću“, rekao je Munteanu.

Podsetio je da je u Godišnjem izveštaju Evropske komisije iz oktobra 2023. godine kao jedan od prioriteta za Srbiju identifikovano jačanje bezbednosti novinara, posebno da se visoki zvaničnici uzdrže od označavanja ili verbalnih napada na novinare, te da se svaka pretnja i slučajevi fizičkog i verbalnog nasilja brzo reše i primereno javno osude, istraže ili procesuiraju. Takođe je naglasio da će Evropska unija nastaviti da se zalaže za jače pravne okvire koji štite slobodu medija, kao i da prepoznaje i slavi neprocenjiv doprinos koji novinari, a posebno istraživačko novinarstvo, donose društvima.

Pobednike ovogodišnjeg konkursa odabrao je tročlani žiri koji su činili: Ljubica Gojgić, novinarka RTV Vojvodina i urednica i voditeljka emisije “Pravi ugao”, Perica Gunjić, glavni urednik portala Cenzolovka, i Tamara Filipović Stevanović, generalna sekretarka NUNS-a.
Ove godine treće mesto su podelile dve priče, a pobednici su:

1. mesto:

Ivana Milosavljević, Teodora Ćurčić, Vladimir Kostić (CINS): CINS u kol centru SNS-a: Agencija za hostese, kupovina glasova i milioni u kešu

2. mesto: 

Gordana Andrić, Aleksandar Đorđević: Lažirane isplate, fiktivna predavanja: Kako su milioni evra za ugrožene završili u tuđim džepovima

3. mesto:

Anđela Milivojević: „Bila sam nemoćna“: Ispovesti žena i devojaka širom Srbije o užasnim posledicama osvetničke pornografije

Radmilo Marković: Beograd – raj za divlju gradnju i sumnjiva ozakonjenja: BIRN našao skoro pola miliona spornih kvadrata

Pobednicima je sertifikate uručio Manuel Munteanu, Šef Delegacije EU u Srbiji za informisanje, komunikaciju i medije, a svaki pobednik je imao priliku da se obrati publici.

Pobednici takmičenja na nacionalnom nivou takođe će imati priliku da se takmiče za regionalno priznanje, nagrađujući najbolje istraživačke priče sa regionalnim uticajem, koje ocenjuje poseban žiri. Pobednici regionalnog takmičenja biće proglašeni poslednje nedelje oktobra u Ankari u Turskoj.

O Nagradi EU za istraživačko novinarstvo

Nagradu EU za istraživačko novinarstvo organizuje Thomson Media, medijska organizacija posvećena razvoju medija i promovisanju slobode štampe širom sveta. Projekat finansira Evropska unija, a sprovodi ga konzorcijum koji čine Balkanska istraživačka mreža – BIRN Hub, Centralnoevropski univerzitet (CEU) – Mađarska, Udruženje novinara (AJ) – Turska, Thomson Media (TM) – Nemačka, Univerzitet Goce Delčev Štip (UGD) – Severna Makedonija, Nezavisni sindikat novinara i medijskih radnika (SSNM) – Severna Makedonija, Asocijacija medija Jugoistočne Evrope (MASE) – Crna Gora i Balkanska istraživačka mreža Kosova (BIRN Kosovo) .