Autor: Radojka Nikolić

(Foto - izvor: www.fitchratings.com)

(Foto – izvor: www.fitchratings.com)

Eksperti američke agencije za ocenu kreditnog rejtinga Fič (Fitch Ratings) nadaju se da će Srbija uspeti da zadrži rejting BB+ (investicioni nivo), koji je prvi put dobila u oktobru prošle godine, ali upozoravaju da srpsku ekonomiju usporava sve veći broj prepreka. “To se već vidi iz rezultata srpske ekonomije u prvom ovogodišnjem kvartalu u kojima se pokazao uticaj globalnog spoljno-političkog okruženja i unutrašnje političke neizvesnosti” – jedna je od ocena iz najnovije fleš (brze) procene za Srbiju koju je objavila agencija Fič 6. maja 2025. godine.

Kako se navodi u saopštenju koje je ova agencija istakla na svom službenom portalu “slabiji izgledi za globalni ekonomski rast i kontinuirana domaća politička neizvesnost predstavljaju prepreke za srpsku ekonomiju”, ocenjuje Fitch Ratings, ali i dodaje:

“Ipak, očekujemo kontinuitet u mešavini politika Srbije kako bi se sačuvala poboljšanja kreditnog rejtinga sa pozitivnim izgledima za rejting Srbije BB+“.

Uz podsećanje da je Fič već smanjio svoje prognoze rasta realnog BDP-a Srbije za 2025. godinu na 3,8% u martu, sa 4,2% na prošlom preispitivanju rejtinga u januaru, zbog pogoršanja spoljnog okruženja, upozorava se na moguće povećanje rizika, usred ozbiljne eskalacije globalnog trgovinskog rata. “Sve to značajno slabi globalne i ekonomske izglede evrozone”, navodi se u najnovijoj oceni.

U čemu su sve eksperti agencije Fič videli opasnost za srpsku ekonomiju?

Rast BDP-a Srbije u prvom kvartalu 2025. godine od 2,0% u odnosu na prošlu godinu, ukazuje na značajno usporavanje rasta koje dolazi zbog usporavanja industrijske proizvodnje, stagniranja maloprodaje i slabljenja poslovne klime, posebno u sektoru usluga, navodi se u oceni Fiča.

“Sa deviznim rezervama od 31,6 milijardi evra Srbija i dalje ima jake oslonce. Međutim, rezerve su smanjene za 894 miliona evra u prvom kvartalu 2025. godine, sa neto prodajom Narodne banke Srbije od 955 miliona evra zbog povećane potražnje za devizama, usled kombinacije domaćih i spoljnih neizvesnosti, kao i sezonskih pritisaka na srpski dinar”, ocenjuje Fič i nastavlja:

“Spoljna trgovina je takođe bila faktor sporijeg rasta u prvom kvartalu 2025. godine, jer je izvoz pao za 1,6% u američkim dolarima, dok je uvoz porastao za 8,7%. Ipak, malo je verovatno da će to u potpunosti objasniti slabiji zamah rasta”, navodi se u oceni Fiča.

Koliko su na srpsku ekonomiju uticala dešavanja na unutrašnjem a koliko na globalnom planu, tek će se pokazati kada svi podaci budu dostupni početkom juna, napominju eksperti Fiča, a onda prelaze na aktuelne unutrašnje društveno-političke okolnosti u Srbiji.

“Skupština Srbije je 16. aprila odobrila imenovanje Đura Macuta za premijera. Njegov prethodnik, Miloš Vučević, podneo je ostavku u januaru usred protesta izazvanih urušavanjem nadstrešnice železničke stanice u Novom Sadu prošle godine, u kojoj je poginulo 16 ljudi”, detaljno se navodi u analizi Fiča.

“Protesti su trajali duže i bili su rasprostranjeniji nego što smo očekivali, u odnosu na prethodne antivladine demonstracije. Ali, ove proteste i dalje prvenstveno vode studenti i fokusirani su na percipiranu centralizaciju vlasti i korupciju, a ne na ekonomsku politiku, što znači da je trenutno malo verovatno da će dovesti do bilo kakve značajne promene, po našem mišljenju”, navodi se u analizi Fiča.

Ova agencija takođe podseća da su sledeći parlamentarni i predsednički izbori planirani za 2027. godinu, ali da se ne mogu isključiti ni vanredni izbori:

“Predsednik Aleksandar Vučić je nedavno nagovestio da bi izbori mogli biti pomereni za 2026. godinu. Macuta, doktora i akademika bez prethodnog političkog iskustva, nominovao je Vučić, a sastav nove vlade snažno ukazuje na kontinuitet makroekonomske politike, pri čemu je nekoliko ministara, uključujući i one zadužene za ekonomsku politiku, ponovo imenovano na svoje prethodne funkcije”, piše u najnovijoj fleš oceni rejting agencije Fič.

“Dolazak nove vlade u skladu je sa stavom agencije Fič na našoj kontroli rejtinga u januaru, da uticaj trenutne političke situacije na makroekonomsku politiku treba da bude ograničen. Politika uključuje razumno fiskalno upravljanje i podržala je snažan ekonomski rast vođen investicijama, povećala je međunarodne rezerve i ojačala BDP po glavi stanovnika”, navodi se u oceni agencije Fič i konstatuje da je dosadašnji solidan ekonomski rast Srbije doneo rast BDP-a po glavi stanovnika od skoro 80% u američkim dolarima, u periodu od 2018. do 2024. godine.

Ova poslednja ocena agencije Fič trebalo bi da se shvati kao poruka ohrabrenja za Srbiju.