Autor: R. Nikolić

Za sve postoji poslednja šansa, pa čak i kada se kupuje automobil u Americi. Upravo to se dogodilo u prvom kvartalu ove godine u SAD: nemačke kompanije prodale su više automobila od januara do marta 2025. nego u istom periodu prošle godine. Jer, kako je predsednik Donald Tramp, još pre inauguracije, počeo da najavljuje povećanje carina na robu iz Evropske unije, zbog deficita koji ima SAD, tako su Amerikanci krenuli da koriste svoju “poslednju šansu” da kupe automobile po nižim cenama.

Prema pisanju nemačkih medija, Folksvagen i BMW su značajno povećali svoju prodaju na američkom tržištu u prva tri meseca ove godine.

Kako je saopštila kompanija Folksvagen, oni su u SAD povećali prodaju za 7,1 odsto u prvom kvartalu ove godine u odnosu na isti period prošle. Prodali su 87.915 vozila – objavio je Folksvagen. Najprodavaniji modeli bili su Taos SUV i Jetta sedan. Takođe, dobro je prošao i električni automobil ID.4, prodato je oko 1.900 novih automobila od januara do marta 2025. godine.

BMV je takođe povećao prodaju u SAD u prva tri meseca 2025. Iz ove kompanije je isporučeno 87.615 automobila brenda BMV, što je 3,7 odsto više nego godinu dana ranije, saopštila je kompanija. Posebno su bili traženi potpuno električni automobili: njihova prodaja povećana je u prva tri meseca ove godine za 26,4 odsto na 13.538 vozila. Kako se navodi u saopštenju kompanije, BMV sedan modeli su skoro isto traženi i prodavani kao i SUV automobili.

Podaci o prodaji još nisu poznati za Mercedes-Benz i grupaciju sportskih automobila Porsche AG, ali se i tu očekuje rast.

Jedini nemački proizvođač automobila koji je zabeležio manju prodaju u prvom kvartalu ove godine u odnosu na isti period prošle je – Audi. Naime, ova kompanija je prodala 42.710 vozila, što je oko tri odsto manje nego godinu dana ranije, iako je samo u mesecu martu prodaja Audijevih modela porasla za osam odsto.

Carine koje Tramp želi da koristi kao sredstvo pritiska na trgovinske partnere, kako bi smanjio hronični trgovinski deficit SAD sa velikim tržištima kao što su EU i Kina, očigledno su američki potrošači videli i kao sredstvo pritiska na lični budžet. Zato su krenuli u “paničnu” kupovinu nemačkih automobila, ne bi li uštedeli koju hiljadu dolara pre nego što cene na tržištu automobila “eksplodiraju” posle uvođenja carina.