
Novi Beograd (Foto: Sara Ramezani)
Ovogodišnje, 20. izdanje Beogradske internacionalne nedelje arhitekture – BINA 2025 biće održano od 15. aprila do 17. maja u organizaciji Društva arhitekata Beograda i Kulturnog centra Beograda.
U okviru saradnje sa evropskom arhitektonskom platformom LINA, koja podržava nove profesionalce u oblasti arhitekture, 25. aprila u 18 časova, u galeriji Podroom Kulturnog centra Beograda, biće otvorena izložba “Razumeti kako grad raste” nastala u okviru istoimenog rezidencijalnog programa. Izložba predstavlja rezime trogodišnjeg projekta koji je iz perspektive međunarodnih i domaćih arhitekta i umetnika mlađe generacije promišljao modele daljeg razvoja grada.
Kustosi izložbe su Docar Films (Džasper Mojrer i Rosio Kalsado), za dizajn postavke su bili zaduženi Andrea Arčeze i Loris Luiđi Perilo, dok su učesnici Alberto Rončeli i Nikol Vetore; Đulio Galaso i Natalija Vorošilova; Isidora Koščica, Jana Čvertkov i Lana Jeremić; Marija Mendez; Nevena Delić; Sara Ramezani, Frančeska Kokijara i Sergios Striglojanis; i Rebeka Bratož Gornik.
Radovi na ovoj izložbi vezuju se za pitanja urbanog rasta i pozivaju na promenu perspektive ukoliko se zaista želi razumeti urbani rast u svoj njegovoj složenosti. Umesto fokusiranja na konvencionalni makro prikaz, perspektiva se prebacuje na manji obim, fokusirajući se na zaboravljene i zanemarene aspekte ovih procesa, često smeštene u prostorima koji su ostali između stvarnih konstrukcija i razvoja. Ovaj pojam perspektive je od posebnog značaja, jer se radovi ne bave samo konturama i efektima urbanog rasta, već postavljaju i nove metodološke pristupe razumevanju urbanog rasta.
Izložba se u najvećoj meri bavi Blokovima 61, 62, 63, kao i Bežanijom, a ideja je da se kroz fokus na manju sredinu u gradu otkriju aspekti urbanog razvoja.
Koncepcijski, izložba je organizovana u dva centralna dela koja stvaraju kako tematsku tako i vizuelnu ravnotežu u kojoj su crteži, karte, fotografije i filmovi ravnomerno raspoređeni po prostoru. Prvi odeljak se bavi novim načinima suočavanja sa procesima urbanog razvoja – kritičke pešačke ture, crtanje i mitološko pripovedanje. Drugi tematski deo izložbe pokušava da vizuelizuje elemente urbanih promena u blokovima i predgrađu novog Beograda – na neiscrpan način, nadovezujući se kako na promene i adaptacije na mikro nivou, tako i na trendove na makro nivou, recimo u stanovanju.
Istog dana u 19 časova, u okviru saradnje BINE i LINE u Likovnoj galeriji KCB-a biće održan okrugli sto na kome će učestvovati autori izložbe i učesnici iz prethodnih godina, ispred LINA platforme govoriće Hna Cirman. Razgovor će moderirati Danica Jovović Prodanović i Ružica Sarić, koordinatorke projekta ispred BINE.
Podsećamo, centralna tema jubilarnog izdanja Beogradske internacionalne nedelje arhitekture je „Ka novim arhitektonskim vrednostima”, u skladu sa tendencijama ka uspostavljanju novih vrednosti na savremenoj arhitektonskoj i kulturnoj sceni u zemlji i van njenih granica.
U fokusu je Velika nagrada za životno delo (1982-2024) Udruženja arhitekata Srbije (UAS) – reprezentativnog udruženja u kulturi, koje se dodeljuje istaknutim arhitektama čiji je rad ostavio značajan trag u srpskoj arhitekturi. Zavidnim kontinuitetom, ova nagrada dobija ulogu u afirmaciji i promociji arhitektonskog diskursa u Srbiji, nudeći neke od uslova za razvoj arhitektonske kritike. Dodeljivanje ove nagrade ne govori samo o prošlosti, već deluje i na budućnost, inspirišući mlađe generacije da razvijaju svoje doprinose stojeći na ramenima svojih prethodnika, izrađujući svoju praksu na osnovama već osvojenih znanja kroz prethodne generacije. Nagrada bi na taj način mogla postati institucionalni izraz kritike, koja vrednuje autentičnost, inovaciju i doprinos zajednici.