Autor: Radojka Nikolić

Ziđin u Boru – Flotacija (Foto: R. Nikolić 2023.)
Najveći srpski izvoznici su, zapravo, kompanije u stranom vlasništvu koje posluju u Srbiji – prvi je utisak kada se pogleda lista deset najvećih kompanija koje su izvozile robu iz Srbije u prošloj i pretprošloj godini.
Na uvoznoj strani takođe ista situacija, s malim izuzetkom: na listi deset najvećih uvoznika su i dva srpska državna preduzeća – Srbijagas i Elektroprivreda Srbije. Takvu sliku pružaju podaci o najvećim srpskim izvoznicima i uvoznicima za 2024. i 2023. godinu, do kojih je ekskluzivno došao portal www.magazinbiznis.rs
Druga činjenica koja je jasna čim se pogleda lista, na primer, za prošlu godinu, jeste da su najveći izvoznici tri kineske kompanije: Ziđin Bor, Ziđin Koper i HBIS Železara Smederevo – koje su ukupno izvezle za oko 3,2 milijarde evra. Slede ih tri nemačke kompanije: ZF Pančevo, Leoni Prokuplje i Boš Beograd (ukupno izvezle za 1,36 milijardi evra). Po tome, vrednost kineskog izvoza iz Srbije bila je dva i po puta veća od nemačkog.
Treći zanimljiv detalj je da se nemačka kompanija – trgovinski lanac LIDL javlja kao veliki uvoznik robe i u prošloj i pretprošloj godini, sa iznosima od 642 i 582 miliona evra.
Takođe je zanimljivo da se u 2023. godini na strani uvoza i izvoza javlja stavka „ostala lica bez PIB-a” sa značajnim iznosom od oko 635 miliona evra uvoza i 592 miliona evra izvoza, što bi trebalo da znači da je reč o onima koji ne posluju kao kompanije sa PIB-om, pa su to, na primer, strane ambasade, vojska, policija, fizička lica i slično.
Ukratko, srpska slika o izvoznicima i uvoznicima u prošle dve godine pokazuje našu prilično definisanu ekonomiju: izvozimo sirovine, delove i komponentne za automobilsku industriju, uz duvan američkog proizvođača u Nišu, a uvozimo naftu i gas, elemente za doradu za autobilsku industriju i za duvansku industriju, lekove, struju i raznu potrošnu robu.
U celoj našoj spoljnotrgovinskoj razmeni nema autentičnog srpskog proizvoda, kreiranog u Srbiji, proizvedenog od pretežno domaćih sirovina, finalizovanog kao srpski proizvod-brend, odnosno na listi deset najvećih izvoznika nema izvorno i vlasnički srpske kompanije.
Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, ukupan srpski izvoz u 2024. godini iznosio je oko 29,1 milijardu evra, dok je uvoz iznosio oko 39,0 evra (deficit oko 10 milijardi evra).
U godini pre toga, 2023. Srbija je izvezla robu za 28,6 milijardi evra, a uvezla za 36,8 milijardi evra (deficit oko 8,2 milijarde evra).
U prošle dve godine, top lista deset kompanija najvećih uvoznika i izvoznika nije pretrpela velike promene.
Prema podacima koje smo ekskluzivno dobili, top deset kompanija koje su u 2024. godini bile najveći izvoznici su:
- Zijin Mining Serbia d.o.o. Bor (oko 2,4 milijarde evra)
- Zijin Copper Bor (oko1,26 milijardi evra),
- HBIS Group Serbia Iron & Steel – Železara Smederevo (oko 520 miliona evra)
- Philip Morris Operations a.d. Niš (oko 512 miliona evra)
- YURA Corporation d.o.o Rača (oko 473 miliona evra)
- ZF Serbia d.o.o. Pančevo (oko 465 miliona evra)
- LEONI, Prokuplje (oko 459 miliona evra)
- TIGAR TYRES, proizvodnja guma Pirot (oko 453 miliona evra)
- NIS AD Novi Sad (oko 445 miliona evra)
- Robert BOSCH d.o.o, BEOGRAD (oko 440 miliona evra)
Top deset kompanija koje su u 2024. godini bile najveći uvoznici su:
- NIS AD Novi Sad (oko 1,78 milijardi evra)
- Javno preduzeće Srbijagas Novi Sad (oko 969 miliona evra)
- Lidl Srbija (oko 642 miliona evra)
- Phoenix Pharma d.o.o Beograd (oko 640 miliona evra)
- Minth Automotive Europe (kineska), Loznica (oko 557 miliona evra)
- Zijin Copper Bor (oko 522 miliona evra)
- ZF Serbia d.o.o. Pančevo (oko 486 miliona evra)
- Javno preduzeće Elektroprivreda Srbije (oko 469 miliona evra)
- Philip Morris Operations a.d. Niš (oko 457 miliona evra)
- Brose d.o.o. Pančevo (oko 444 miliona evra)
Kao što se vidi iz ove liste uvoznika u prošloj godini, na uvoz energenata – gasa i struje, država Srbija je iz svog budžeta potrošila gotovo milijardu i po evra, preciznije: 1,438 milijardi evra.
A kad smo kod energenata, veći iznos od toga, na uvoz nafte i derivata potrošila je kompanija NIS, u većinskom ruskom vlasništvu.
I u pretprošloj, 2023. godini, slična je lista kompanija i u izvozu i u uvozu, ali sa jednom zanimljvom novinom: i na izvoznoj i na uvoznoj strani na trećem mestu našla se stavka: „ostala lica bez PIB-a”, sa značajnim iznosima.
Evo liste top deset kompanija koje su u 2023. godini bile najveći izvoznici iz Srbije:
- Zijin Mining Serbia d.o.o. Bor (oko 1,56 milijardi evra)
- Zijin Copper Bor (oko 733 miliona evra)
- Ostala lica bez PIB-a (oko 635 miliona evra)
- YURA Corporation d.o.o Rača, (oko 597 miliona evra)
- HBIS Group Serbia Iron & Steel – Železara Smederevo (oko 548 miliona evra)
- TIGAR TYRES, proizvodnja guma Pirot (oko 542 miliona evra)
- ZF Serbia d.o.o. Pančevo (oko 504 miliona evra)
- LEONI, Prokuplje (oko 457 miliona evra)
- Philip Morris Operations a.d. Niš (oko 452 miliona evra)
- NIS AD Novi Sad (oko 415 miliona evra)
Top deset kompanija koje su u 2023. godini bile najveći uvoznici su:
- NIS AD Novi Sad (oko 1,8 milijardi evra)
- Javno preduzeće Srbijagas Novi Sad (oko 1,25 milijardi evra)
- Ostala lica bez PIB-a (oko 592 miliona evra)
- Lidl Srbija (oko 582 miliona evra)
- ZF Serbia d.o.o. Pančevo (oko 572 miliona evra)
- PHOENIX PHARMA d.o.o. Beograd (oko 566 miliona evra)
- HBIS Group Serbia Iron & Steel – Železara Smederevo (oko 556 miliona evra)
- Nemački Flender d.o.o. Subotica (oko 506 miliona evra)
- Philip Morris Operations a.d. Niš (oko 434 miliona evra)
- Javno preduzeće Elektroprivreda Srbije (oko 406 miliona evra)
Kao što se može videti iz ove liste uvoznika, najviše novca je Srbija potrošila na uvoz energenata. Ako se izuzme prva kompanija na listi uvoznika – NIS, kao kompanija u ruskom većinskom vlasništvu, onda je očigledno da je država Srbija iz budžeta najviše novca potrošila na uvoz struje i gasa.
Javno preduzeće Srbijagas sa uvozom u vrednosti od oko 1,25 milijardi evra i Elektroprivreda Srbije sa uvozom u vrednosti od oko 406 miliona evra, pokazuju da je srpski državni budžet u 2023. godini na energente potrošio više od 1,65 milijardi evra, što je čak nešto više nego u 2024. godini).
Nije zanemarljiva ni stavka potrošena na uvoz lekova – 566 miliona – uvoznik je internacionalna kompanija Feniks, ali za potrošače u Srbiji. No, ostaje tajanstvena stavka “Ostala lica bez PIB-a” je uvezena roba za iznos od oko 592 miliona evra, približno koliko je i vrednost izvoza po istom osnovu. Ko li je to i šta uvozio i izvozio – za širu javnost ostaje tajna.
Ali, ono što svakako zabrinjava jeste spoljnotrgovinski deficit koji Srbija ostvaruje u razmeni sa drugim državama, a koji se svake godine povećava. Zabrinjava, takođe, i struktura našeg izvoza u kojem praktično nema ni jedne originalno i izvorno srpske kompanije, već je reč o stranim kompanijama koje posluju u Srbiji. Ali, nije to jedini problem koji ima Srbija…