Autor: Radojka Nikolić

Vranjačka Banja beleži veću posetu stranih turista za 31,4% u prvom kvartalu ove godine u odnosu na isti period prošle (Foto: sajt Turističke organizacije Vrnjačka  Banja)

Vranjačka Banja beleži veću posetu stranih turista za 31,4% u prvom kvartalu ove godine u odnosu na isti period prošle (Foto: sajt Turističke organizacije Vrnjačka Banja)

Prvi ovogodišnji kvartal Srbija je završila sa 2% rasta bruto domaćeg proizvoda (fleš procena Republičkog zavoda za statistiku) i sa rastom industrijske proizvodnje od 2,1%. Ali, iz vrha države stižu optužbe da je zbog studentskih blokada turizam u padu. Tako se, na primer, iznosi podatak da je broj noćenja domaćih turista u martu ove godine u odnosu na isti mesec prošle, manji za oko 23%.

O čemu je reč, otkud toliki pad turističkog prometa domaćih turista i da li su zaista za to krivi studenti, odnosno protesti i blokade?

Najkraći odgovor je: nisu. Naime, taj pad noćenja domaćih turista nema nikakve veze za studentskim protestima već ima veze sa turističkim vaučerima koje država deli velikom broju građana (koji ispunjavaju uslove), kao subvenciju za odmor. Ove godine, turistički vaučeri su podeljeni 17. aprila dakle, pošto je završen prvi godišnji kvartal. Prošle godine vaučeri su podeljeni 15. januara, pa su uveliko korišćeni u prvom kvartalu sa kojim poredimo ovogodišnji kvartal, a time i mart 2024. i 2025. godine.

Kad je baza za poređenje tako visoka (iz prošle godine), kao što je sada slučaj, onda je normalno da se beleži smanjena turistička poseta. Jer, prošle godine je 15. januara podeljeno 100.000 vaučera, što znači po osobi 10.000 dinara i to je bio značajan finansijski podsticaj države za rast domaćeg turizma. Tog stimulansa za razvoj turizma u prvom ovogodišnjem kvartalu nije bilo.

Kao što se pokazalo do sada, interesovanje za vaučere od 10.000 dinara je veliko. Tako je 17. aprila 2025. za samo sat vremena podeljeno 30.000 vaučera, a više od dve trećine je pripalo penzionerima. Srpski ministar finansija je najavio da će se ove godine obezbediti još novca za vaučere, za turizam u Srbiji.

Prošle godine je 100.000 vaučera (podeljenih 15. januara 2024.) planulo za samo četiri sata, što znači da je to uticalo na povećanu domaću turističku posetu u prvom kvartalu 2024. godine, a time i u martu 2024., sa kojim se poredi mart 2025. godine.

Otuda i dolazi toliki minus u broju noćenja domaćih turista u martu ove godine u odnosu na isti mesec prošle godine, a koji (precizno) iznosi 22,8%. Dakle, taj  „pad u turizmu“  kako ističu visoki srpski zvaničnici, zapravo, nema nikakve veze ni sa studentima ni sa blokadama. On je uzrokovan, u najvećoj mogućoj meri, nedodeljivanjem turističkih vaučera. Uostalom, pošto su ovogodišnji vaučeri podeljeni u drugoj polovini aprila, već u narednim mesecima će se videti porast broja domaćih gostiju u turističkim mestima.

Ali, ako su izostali domaći turisti, da li su došli strani turisti? Jesu – pokazuje statistika za prvi ovogodišnji kvartal i oni se, očigledno, nisu plašili studentskih protesta, niti su na njih uticale blokade u Srbiji. Evo kako to pokazuje statistika.

U periodu od januara do marta ove godine, u poređenju sa istim periodom prošle godine, u turizmu Srbije postoji rast dolazaka stranih turista od 3,5% i rast broja noćenja stranih turista od 6,6% – pokazuju podaci Republičkog zavoda za statistiku.

Kako to detaljnije izgleda, ako se posmatra prvi kvartal 2025. godine i uporedi sa istim periodom prethodne godine?

Stranih turista je ove godine ukupno bilo više za 3,5%, u banjama ih je bilo više za 16,3 %, a i na planinama. Od planina je najposećenija bila Stara planina na kojoj je bilo čak 70% stranih gostiju nego u prvom kvartalu prošle godine. Zatim slede: Zlatibor gde je bilo 38% više stranaca, Golija sa 34,6% više stranaca, Goč sa 20% više, Rudnik sa 20% više, Zlatar sa 16,1% više, Divčibare sa 18,4% više, Tara sa 12,7% više, Kopaonik sa 3% više stranih turista i još nekoliko manjih planinskih mesta u kojima je takođe zabeležen rast poseta stranih turista.

U banjama u Srbiji je takođe bilo više stranih turista i to za 16,3% u prvom kvartalu ove godine u odnosu na isti period prošle. Najviše stranih turista bilo je u Banji Koviljači – bilo ih za 41% više, i u Vrnjačkoj Banji gde je bilo 31,4% više stranih turista nego u istom periodu prošle godine.

Ali, domaćih turista je u banjama bilo manje, upravo zbog već pominjanih turističkih vaučera koji nisu bili podeljeni u prvom kvartalu ove godine, a prošle godine u tom periodu jesu. Tako je ukupni minus posete domaćih turista u banjama u prvom kvartalu ove godine iznosio 12,5%, a najgore je prošla Sokobanja gde je bilo za 22,9% manje turista nego u prvom kvartalu prošle godine. U Banji Koviljači je bilo za 16,6% manje turista, a u Vrnjačkoj Banji za 5% odsto manje.

Domaćih turista je bilo manje i na planinama u prvom ovogodišnjem kvartalu u poređenju sa istim periodom prošle godine i to: na Kopaoniku za 2,1% manje, a na Tari za 6,4% manje. Ali, na Zlatiboru ne! Na Zlatiboru je i u prvom ovogodišnjem kvartalu bilo za 0,3% više domaćih turista nego u istom periodu prošle godine.

I sada, kada smo videli da se stranci nisu plašili studentskih protesta, te da su dali svoj „turistički prilog“ Srbiji u prvom ovogodišnjem kvartalu, a da je, istovremeno, domaćih turista bilo manje, jer turistički stimulans vaučeri nisu podeljeni u prvom kvartalu ove godine, da vidimo koliko je kojih stranaca boravilo u Srbiji od januara do marta 2025. godine.

Najviše stranih turista je bilo Rusa: 125.910 prijavljenih, koliko je registrovala statistika. Na drugom mestu su Turci, kojih je bilo 110.234, pa Makedonaca (Severna), kojih je bilo 98.882 a zatim Kineza 93.624. Kineskih turista je, inače, u prvom kvartalu ove godine bilo za 68% više nego u istom periodu prošle godine. Slede turisti iz Bosne i Hercegovine kojih je bilo 69.389, pa iz Crne Gore 66.733 i iz Rumunije 66.483 i tako dalje.

Ukupno, u prvom kvartalu ove godine, u Srbiji je boravilo 1.245.123 stranih turista, što je za 6,6% više nego u istom periodu prošle godine.

Tako kaže statistika i toliko o uticaju studentskih protesta na „zaustavljanje rasta“ turizma u Srbiji. Toliko i o strahu stranih turista da posećuju Srbiju zbog blokada i o padu domaćeg turizma zbog vaučera kojih nije bilo u prvom kvartalu ove godine. Ostale zaključke izvucite sami.