Beograd, 16. oktobar – Završeni su razgovori predstavnika Republike Srbije i misije Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), koji su vođeni od 3. do 15. oktobra, a koji su imali dva cilјa – razmatranje rezultata u okviru stendbaj aranžmana (Stand-by Arrangement – SBA) i dogovor o ekonomskom programu u okviru trogodišnjeg Instrumenta za koordinaciju politika, saopšteno je iz kabineta guvernera NBS. Kako se navodi u saopštenju za medije, sa timom MMF-a postignuti su dogovori za oba cilјa:
- Uspešno je obavlјeno četvrto, ujedno i poslednje razmatranje sprovođenja aktuelnog stendbaj aranžmana koji je zaklјučen u decembru 2022. godine na period od 24 meseca.
- Istovremeno, postignut je dogovor o ekonomskom programu i srednjoročnim politikama koje će MMF podržati trogodišnjim Instrumentom za koordinaciju politika (Policy Coordination Instrument – PCI). PCI je nefinansijski, savetodavni instrument za zemlјe koje sprovode snažnu ekonomsku politiku, zbog čega je takav instrument pravi izbor za Srbiju. Činjenica da je Srbija već imala dva izuzetno uspešna nefinansijska instrumenta ovog tipa, kao i to što se aktuelni stendbaj aranžman već od drugog razmatranja smatrao aranžmanom iz predostrožnosti (jedno razmatranje ranije nego što se očekivalo prilikom odobrenja), potvrđuje da se u Srbiji sprovode kredibilne politike.
„S obzirom na snažan napredak koji je Srbija ostvarila u prethodnih dvanaest godina, PCI bi trebalo da podrži očuvanje postignutih rezultata, kao i nastavak sprovođenja ambiciozne reformske agende”, rekla je guverner Jorgovanka Tabaković.
Postignuti dogovori trebalo bi u decembru da budu odobreni od strane Odbora izvršnih direktora MMF-a.
„Nakon prethodne misije MMF-a u martu ove godine rekla sam da je u periodu pred nama i formalno uvođenje Srbije u grupu zemalјa investicionog ranga, koji Srbija zaslužuje. Čestitam nam svima dobijeni investicioni rejting, koji Srbiji odavno pripada! I nove ocene MMF-a jesu potvrda da u Srbiji sprovodimo dobre politike kojima jačamo našu ekonomiju, a time i uslove za dalјi rast rejtinga. Postoje svi razlozi za realni optimizam, jer ovakvi uslovi olakšavaju donošenje odluka na srednji i dug rok, time i dalјi rast zaposlenosti i ukupan napredak društva”, izjavila je guverner Jorgovanka Tabaković.
Nakon dvonedelјnih razgovora MMF zaklјučuje:
- Makroekonomski rezultati u Srbiji su jaki.
- Privredni rast i tržište rada su snažni.
- Inflacija je smanjena.
- Devizne rezerve su na rekordnom nivou.
- Finansijski sektor je dobro kapitalizovan i likvidan.
- Učešće javnog duga u BDP-u nastavlјa da se smanjuje.
U svom saopštenju MMF ističe i sledeće:
- Zahvalјujući jakom ekonomskog programu koji Srbija sprovodi, a koji je podržan i stendbaj aranžmanom MMF-a, i imajući u vidu kontinuiranu posvećenost snažnoj ekonomskoj politici, S&P je u oktobru prvi put dodelio Srbiji kreditni rejting investicionog ranga.
- Makroekonomski rezultati Srbije u 2024. godini su impresivni. MMF procenjuje da će rast u 2024. godini dostići 3,9% i da će zatim ubrzati na oko 4,25% u narednim godinama.
- Inflacija je vraćena u cilјani koridor Narodne banke Srbije zahvalјujući merama monetarne politike i smanjenju cena energenata i hrane.
- Povećanje fiskalnog deficita na 2,7% BDP-a u 2024. godini biće u funkciji finansiranja dodatnih potreba u oblasti infrastrukture, socijalne politike i odbrane. Očekuje se da će javni dug pasti na oko 48% BDP-a do kraja 2024. godine zahvalјujući snažnim fiskalnim prihodima, snažnom ekonomskom rastu i nedavnoj reviziji BDP-a naviše.
- MMF očekuje i da će se nastaviti kontinuirani snažni prilivi stranih direktnih investicija, koji će biti više nego dovolјni da pokriju tekući deficit platnog bilansa, što je obeležilo i prethodnih deset godina.
- Klјučni makroekonomski rizici odnose se na: eksternu tražnju, cene robe na globalnom tržištu, produblјivanje geoekonomske fragmentacije, kao i izloženost polјoprivredne proizvodnje i ekonomske aktivnosti uticaju klimatskih promena i ekstremnih vremenskih prilika.
- Srbija je izgradila dovolјne rezerve i mehanizme za odbranu od rizika koji mahom dolaze iz eksternog okruženja. Devizne rezerve i depoziti države su visoki, javni dug i spolјni dug su održivi, a bankarski sektor je jak. Uz to, neophodan je i kontinuitet prudentnih politika kao dodatan važan zaštitni mehanizam.
„Obezbeđene rekordne devizne rezerve i očuvana relativna stabilnost deviznog kursa dinara prema evru bili su i ostaju važan stub izvesnosti poslovanja i očuvanja i finansijske stabilnosti zemlјe. I inflacija u granicama cilјa Narodne banke Srbije, rekordna dinarska štednja i najniže učešće problematičnih kredita govore u prilog monetarnoj i finansijskoj stabilnosti. Sve to, uz očekivano ubrzanje rasta BDP-a na raspon između 4% i 5% u narednim godinama, jeste pokazatelј da je Srbija u odličnim rukama”, zaklјučila je guverner Jorgovanka Tabaković, navodi se u saopštenju NBS.