Autor: Radojka Nikolić

TOP 10 kompanija u Evropi po ukupnim prihodima ostvarenim u 2023., prema američkim magazinima Fortune i Forbes: Prvi je britanski Šel sa 386 milijardi dolara (Izvor: Wikipedia - List of largest companies iz Europe)

TOP 10 kompanija u Evropi po ukupnim prihodima ostvarenim u 2023., prema američkim magazinima Fortune i Forbes: Prvi je britanski Šel sa 386 milijardi dolara (Izvor: Wikipedia – List of largest companies iz Europe)

“Za mene je dramatičan podatak da u ovom delu Evrope, uključujući Bugarsku, Rumuniju i Hrvatsku, kao i ceo Zapadni Balkan, u prvih 20 velikih kompanija nema ni jedne srpske kompanije! Nad tim treba da se svi zabrinemo. Bez velikih kompanija nema ni napretka zemlje. Samo velike kompanije stvaraju razvoj zemlje i mogu da izađu na druga tržišta”, rekao je Miroslav Mišković, osnivač i predsednik kompanije Delta Holding u intervjuu koji sam objavila pre tri i po godine u Magazinu Biznis (https://www.nirapress.com/miroslav-miskovic-sa-mojim-licnim-bogatstvom-zavrsio-sam-pre-20-godina/).

Od tada se ništa nije promenilo, sudeći po listi američkih magazina Fortune i Forbes na kojoj predstavljaju TOP 100 najvećih evropskih kompanija prema ukupnim prihodima ostvarenim u 2023. godini.

Jugoistočna Evropa je na periferiji velikog biznisa, jer nema ni jedne kompanije koja je nastala u našem delu Evrope u prvih 100 najvećih u Evropi, prema ukupnim prihodima ostvarenim u prošloj godini. To pokazuje lista najvećih evropskih kompanija, na osnovu podataka magazina Fortune i Forbes, objavljenoj na Vikipediji (https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_largest_companies_in_Europe_by_revenue)

Nemci, Francuzi, Englezi, Švajcarci, Rusi i Holanđani (zbog lokacije kompanije Stellantis) imaju kompanije koje se nalaze u prvih deset najvećih kompanija po ukupnim prihodima (revenue) ostvarenim u 2023. godine, pokazuju podaci koje je objavio američki magazin Forbes.

Delatnost tih Top 10 najboljih evropskih kompanija po ostvarenim prihodima, vezana je uglavnom za energetiku i proizvodnju automobila. Prvi je britanski Šel (nafta i gas) sa 386 milijardi američkih dolara ukupnog prihoda, drugi je nemački Folksvagen (automobili) sa 293 milijarde dolara prihoda, treći nemački Uniper (energenti) sa 288 milijardi dolara prihoda, četvrti je francuski Total Enerdži (nafta i gas) sa 263 milijarde dolara, a peti švajcarski Glenkor (konglomerat – energenti) sa oko 256 milijardi dolara ukupnog prihoda u prošloj godini. Odlično je prošao i ruski Gasprom (nafta i gas) koji je ostvario prihod od 167,8 milijardi dolara u 2023. godini.

U državama Jugoistočne Evrope (prema klasifikaciji Evropske banke za obnovu i razvoj – EBRD) to su: Hrvatska, Bosna i Hercegovina, Srbija, Crna Gora, Rumunija, Severna Makedonija, Bugarska, Albanija i Moldavija), nema kompanija koje bi mogle da se kvalifikuju ni za poslednja mesta na ovakvim i sličnim rang listama. Razume se, reč je o relativno malim ekonomijama, koje su još u razvoju. Ali, u JIE ima i članica Evropske unije, što, očigledno, nije dovoljno da bi se razvile veće i značajnije kompanije sa većim prihodima i prometima, kako bi se mogle naći na svetski važnim biznis listama.

Ako se posmatra lista prvih deset najvećih kompanija po prihodina ostvarenim u 2023. godini, vidi se da su uspešno poslovale kompanije čija su osnovna delatnost energenti (uprkos problemima u 2022. godini usled rusko-ukrajinskog sukoba), a takođe i proizvođači automobila (Foksvagen) iako stalno stižu informacije o njihovim problemima u poslovanju. Takođe, zanimljiva je i dobra pozicija ruskog Gasproma koji drži osmo mesto na Top 100 evropskih kompanija, sa gotovo 168 milijardi dolara prihoda, uprkos svim poteškoćama koje imaju ruske kompanije u poslovanju, usled sankcija zbog rusko-ukrajinskog sukoba. Da je reč o značajnom povećanju prihoda, pokazuje i poređenje sa 2021. godinom (pre izbijanja pomenutog sukoba) kada je kompanija Gasprom ostvarila prihod od oko 138 milijardi dolara, što je povećanje u odnosu na prihod iz 2020. godine kada je prihod iznosio 83,3 milijarde dolara. Sudeći po tome, Gasprom je udvostručio svoj ukupni prihod za tri godine (sa 83 na 168 milijardi dolara), uprkos svim sankcijama EU, u poslovanju kompanije u Evropi. Očigledno, bilo je i drugih delova planete gde se moglo lepo i uspešno poslovati.

U zanimljivosti sa ove liste 100 najuspešnijih kompanija svakako se ubraja i podatak o zemljama iz kojih dolaze najbolje kompanije. Taj poredak pokazuje da su Nemačka sa 28 kompanija i Francuska sa 24 kompanije najbolje, a zatim sledi Velika Britanija sa 10, te Švajcarska i Španija sa po 9 kompanija. U Holandiji i Italiji su locirane po 4 kompanije sa liste 100 najuspešnijih u Evropi, u Rusiji 3 kompanije, dok po jedna kompanija dolazi iz Austrije, Belgije, Norveške, Švedske, Irske, Poljske i Luksemburga. Kompanija koje potiču iz Jugoistočne Evrope nema, ali, ko zna. Možda ih jednog dana i bude.

Rang lista zemalja iz kojih potiču najbolje kompanije u Evropi, sa liste 100 najvećih po prihodima ostvarenim u 2023. godini (Izvor: Wikipedia)

Rang lista zemalja iz kojih potiču najbolje kompanije u Evropi, sa liste 100 najvećih po prihodima ostvarenim u 2023. godini (Izvor: Wikipedia)

Lista prvih 30 kompanija, sa Liste 100 najvećih kompanija u Evropi, po ukupnom prihodu ostvarenom u 2023. godini, prema rang listi magazina Fortune i Forbes (Izvor: Wikipedia)

Lista prvih 30 kompanija, od 100 najvećih kompanija u Evropi, po ukupnom prihodu ostvarenom u 2023. god. prema Fortune i Forbes (Izvor: Wikipedia)