Privredna komora Srbije (PKS), u partnerstvu sa Ambasadom SAD u Srbiji, Američkom privrednom komorom (AmCham), uz podršku Komorskog investicionog foruma (KIF ZB6), organizovala je 2. novembra regionalnu konferenciju „Western Balkan Regional Commercial Conference and Business-to-Business Event“, posvećenu unapređenju ekonomskih odnosa regiona sa SAD, na kojoj su održani stručni paneli i B2B sastanci. Događaj je organizovan u okviru posete Srbiji i Crnoj Gori Trgovinske misije Vlade SAD (International Trade Administration) koju čini i 27 američkih kompanija sa fokusom na IKT, energetiku i čistu tehnologiju.
U protekle dve godine se pokazalo, prema rečima Čadeža, da su zahvaljujući zajedničkim aktivnostima Srbije i SAD, američke kompanije imale značajna ulaganja u našu zemlju što je poslalo jasnu poruku i drugim kompanijama iz sveta da Srbija i region imaju veliki potencijal za privlačenje novih investicija.
Otpravnik poslova u ambasadi SAD u Srbiji, Džon Ginkel istakao je da je delegacija američkih kompanija proteklih dana imala niz sastanaka u Srbiji i naglasio da, radeći zajedno, region može postići ekonomski prosperitet.
“Poslednje dve godine ukupna robna razmena između Srbije i SAD značajno raste, dok rast izvoza iz Srbije predstavlja potencijal za dalje poboljšanje ekonomskih odnosa. Postoji sve veće interesovanje IT kompanija za Srbiju, kao i onih iz oblasti infrastrukture, telekomunikacija i energetike, što je jako dobar pokazatelj dobrog poslovnog ambijenta u Srbiji. Najbolja preporuka za nove investitore u Srbiju su upravo kompanije članice Američke privredne komore koje već duži niz godina uspešno posluju na našem tržištu i doživljavaju Srbiju kao drugi dom. Američke kompanije u Srbiju su do sada uložile preko četiri milijarde dolara i zapošljavaju preko 30.000 ljudi”, rekao je Stefan Lazarević, predsednik Američke privredne komore u Srbiji.
Dejvid de Falko, zamenik pomoćnika ministra trgovine SAD za Evropu i Evroaziju, istakao je da Sjedinjene Američke Države grade dugoročna partnerstva sa kompanijama sa Zapadnog Balkana, koji se razvija velikom dinamikom i teži slobodnom protoku roba, usluga, kapitala i ljudi. On je dodao da postoji još prostora za unapređenje odnosa između njegove zemlje i regiona, naročito u oblasti energetike i IKT tehnologija koje će u budućnosti biti nosioci razvoja.