Beograd, 2. septembar – Guverner Narodne banke Srbije Jorgovanka Tabaković sastala se danas sa delegacijom Nacionalne finansijske regulatorne uprave Kine (NFRA), koju je predvodila zamenik predsedavajućeg NFRA, gospođa Cong Lin.
Najvažnija tema sastanka bila je nastavak saradnje na osnovu Sporazuma između Kineske regulatorne komisije za bankarski sektor i sektor osiguranja i NBS, iz 2018. godine, i nakon organizacionog izdvajanja NFRA iz Narodne banke Kine. Navedeni sporazum doprinosi podsticanju i razvoju saradnje finansijskih sektora dve države, kao i razmeni ideja i iskustava, naročito u oblasti bankarstva i osiguranja, i uspostavlja jasne i partnerske osnove kojima se bliže reguliše međusobna saradnja dva regulatora i supervizora.
Guverner Jorgovanka Tabaković istakla je na sastanku važnost dugogodišnje uspešne saradnje i komunikacije, koja je značajno doprinela razvoju poverenja i ojačala tradicionalno dobre prijateljske i poslovne odnose između Srbije i Kine. Ona je podsetila na značaj potpisivanja Memoranduma o razumevanju između NBS i Narodne banke Kine o uspostavljanju klirinškog aranžmana i određivanju klirinške banke u Republici Srbiji za kineske juane.
„Odluka da Bank of China Srbija bude klirinška banka za kineske juane u Srbiji predstavlja potvrdu uspešne implementacije ovog Memoranduma. Sa zadovoljstvom ističem da je politička i ekonomska stabilnost Srbije omogućila jačanje ekonomske i trgovinske saradnje dve zemlje, kao i dolazak Bank of China, jedne od vodećih svetskih banaka“, rekla je ona.
„Imajući u vidu dugoročnu opredeljenost Bank of China za poslovanje na teritoriji Srbije i podršku kineskim kompanijama koja ulaze i posluju na tržištu Srbije, kao i njihovo učešće u nacionalnim projektima koji su od suštinskog značaja za razvoj srpske privrede, od izuzetnog je značaja unapređenje međusobne saradnje između regulatornih tela Srbije i Kine“, naglasila je guverner.
Gospođa Cong Lin izrazila je spremnost i nadu da će i u narednom periodu dva regulatora nastaviti da jačaju saradnju i uspešno realizuju ciljeve u oblasti supervizije, zasnovane na otvorenoj komunikaciji i razmeni iskustava između regulatornih tela dve države.