Narodna banka Srbije i Svetska banka organizovale su danas u Beogradu međunarodnu radionicu „Tehnički i pravni aspekti priključenja SEPA platnim šemama“, s ciljem bližeg upoznavanja sa važnim tehničkim i pravnim aspektima priključenja banaka i drugih pružalaca platnih usluga iz Republike Srbije geografskom području SEPA, saopštila je centralna banka Srbije.

Radionicu „Tehnički i pravni aspekti priključenja SEPA platnim šemama“ otvorila je guverner Narodne banke Srbije Jorgovanka Tabaković, istakavši da je Republika Srbija, svojim priključenjem Jedinstvenom području za plaćanja u evrima – SEPA području – otvorila novu etapu ekonomskih integracija sa Evropskom unijom.

Srbija danas ne sledi evropske tokove, već ih i oblikuje – vizijom, infrastrukturom i poverenjem koje je izgradila kod partnera i korisnika”, rekla je gđa Tabaković uz napomenu da SEPA područje nije tek tehnički okvir u kojem se platni sistemi povezuju, već civilizacijski okvir poverenja i temelj digitalne ekonomije. Priključenjem panevropskom platnom prostoru, Srbija je zaokružila pažljivo vođen proces reformi i usklađivanja sa najvišim standardima unutar Evropske unije. Samo neke od njih su usvajanje modernog zakonskog okvira za platne usluge, jačanje kapaciteta bankarskog i fintech sektora i razvoj nacionalne DinaCard platne kartice.

U svom govoru, guverner je posebno istakla nacionalni sistem za instant plaćanja, IPS NBS sistem – koji od 2018. godine funkcioniše u realnom vremenu i unutar kog se izvršava preko pet miliona transakcija mesečno – kao simbol inovativnosti i pouzdanosti u oblasti bezgotovinskih plaćanja. Nakon iskustva sa nacionalnim instant plaćanjima, koje su stekli među prvima u Evropi, građani Srbije će moći da vrše i prekogranična instant plaćanja, zasnovana na SCT Inst šemi za transfere odobrenja koju definiše Evropski platni savet.

Pored transfera odobrenja (SCT i SCT Inst), korisnicima platnih usluga biće na raspolaganju i usluga direktnog zaduženja (SEPA Direct DebitSDD) ka učesnicima, odnosno od učesnika triju šema Evropskog saveta za plaćanja, kada im srpske finansijske institucije budu pristupile.

Narodna banka Srbije će im, kao i do sada, pružiti svu neophodnu podršku u ovom procesu kako bi se svi učesnici iz Srbije efikasno pripremili i priključili u platne šeme SEPA i na taj način unapredila plaćanja sa Evropskom unijom i drugim zemljama članicama ovog područja.

Cilj je da omogućimo pružaocima platnih usluga iz Republike Srbije da uz što manje troškove i izmene svojih informacionih sistema, realizuju SEPA transakcije. Prvi deo radionice je, nakon uvodnih reči stručnjaka iz Svetske banke g. Banke i g. Baradasa, posvećen pravnim i tehničkim aspektima priključenja srpskih finansijskih institucija pomenutim platnim šemama. Prema kalendaru Evropskog saveta za plaćanja, priključene će biti omogućeno od novembra 2025. godine, dok je najraniji datum operativne spremnosti za pružaoce platnih usluga iz Srbije maj 2026. godine. Proces prijave za SEPA platne šeme približila je Silvija di Lilo iz pravnog tima Evropskog saveta za plaćanja (EPC).

Geografsko područje SEPA nije samo skup velikog broja individualnih pružalaca platnih usluga, već i odraz kolektivnih, sistemskih razvojnih napora. To je, na sveobuhvatan ali sažet način, pokazao šef razvojnog tima Evropske centralne banke za instant plaćanja, g. Fabricio Dinači, koji je predstavio ulogu evropskog sistema za instant plaćanja TIPS u prekograničnom prenosu novčanih sredstava unutar prostora SEPA.

U nastavku radionice akcenat je bio na konkretnim iskustvima koje su u ovom procesu stekle finansijske institucije iz Evrope. Prisutnima su se obratili g. Aleks Fadani i gđa Eliza Gadzara iz italijanske BFF banke, koji su ukazali na način implementacije SEPA transfera odobrenja, a naročito instant transfera odobrenja.

Njihovu pouzdanost, brzinu i korisnost, kako iz ugla krajnjeg korisnika tako i iz makroekonomskog ugla, potvrdila je i gđa Sanja Ranković, direktorka sektora za plaćanja u ProCredit Bank AG iz Frankfurta. Konkretnu operacionalizaciju pristupanja finansijskih institucija iz Srbije geografskom području SEPA predstavio je Klaudio Čerezani, savetnik za plaćanja iz Svetske banke.

Kao institucija zadužena za stabilnost i razvoj domaćeg finansijskog sistema, Narodna banka Srbije svojim uspešnim radom nastaviće da svedoči o jednoj evropskoj ideji: da stabilnost, transparentnost i efikasnost nisu luksuz, već očekivanje, navedeno je u saopštenju za javnost.