Jubilarni 30. telekomunikacioni forum TELFOR 2022 održaće se 15. i 16. novembra 2022. godine u  Beogradu, Crowne Plaza, saopštili su organizatori.

Uvodno predavanje održaće Dan Shechtman Izraelski naučnik. Daniel Šehtman je dobitnik Nobelove nagrade za hemiju  povodom otkriće kvazikristala. Danijel Šehtman je profesor nauke o materijalima na izraelskom Institutu za tehnologiju.Tema uvodnog predavanja je “Obrazovanje za preduzetništvo”.

Nastajanje telekomunikacionog foruma prethodio je osnivački sastanak Društva za telekomunikacije koji je održan na Elektrotehničkom fakultetu u Beogradu u maju 1993. godine. Prisustvovalo je 92 inženjera iz Beograda, Novog Sada i Niša. Jednoglasno je podržan predlog da se osnuje Društvo za telekomunikacije. Izabran je Upravni odbor DT i za prvog predsednika izabran je prof. dr Ilija Stojanović.

Upravni odbor DT doneo je odluku da se pokrene naučna konferencija Telekomunikacioni forum (TELFOR). Prvi TELFOR je održan u novembru 1993. podneta su 102 rada, a na konferenciji bilo je prisutno 550 učesnika.

Godine 2007, posle smrti akademika prof. dr Ilije Stojanovića, za predsednika Upravnog odbora izabran je prof. dr Đorđe Paunović koji je tu dužnost obavljao do svoje smrti, avgusta 2021. godine. Sadašnji predsednik je prof. dr Aleksandar Nešković.

U proteklih 30 godina delovanja Društva za Telekomunikacije i TELFOR-a, mogu se izdvojiti tri karakteristična vremenska perioda: period od 1993. do 2000. godine, period od 2000. do 2009. godine i period od 2009. godine do danas. U prvom periodu korišćena je tada uobičajena tehnologija, radovi su kucani na pisaćim mašinama i slati poštom. Primani su i radovi iz inostranstva, ali su to više bili izuzeci nego pravilo. WEB sajt i CD zbornik radova TELFOR-a uvedeni su 2000. godine. Od 2013. godine, u saradnji sa kompanijom MAKSNET, omogućeno je online praćenje glavnih dešavanja na konferenciji uživo na WEB stranici TELFOR-a. Na konferenciji 2017. godine prvi put je jedan rad prezentovan online korišćenjem CISCO Webex platforme. Već sledeće godine na ovaj način prezentovan je 21 rad, a 2019. godine 22 rada. Konferencije u 2020. i 2021. godini su zbog uslova pandemije u potpunosti održane online. Korišćena je, takođe, CISCO Webex platforma, a svečano otvaranje, plenarna predavanja i prezentacije kompanija bilo je moguće pratiti preko streaming-a dostupnog na WEB stranici TELFOR-a.

Na TELFOR-u se, kao renomiranoj IEEE konferenciji, prikazuju i raspravljaju svi relevantni aspekti telekomunikacija i informacionih tehnologija: istraživanja, tehnički aspekti, razvoj, ekonomija, obrazovanje, oprema, servisi i sistemi. TELFOR konferencija regularno ima veliki broj autora, pojedinačnih posetilaca i predstavnika kompanija iz preko 30 različitih zemalja (iz Srbije, susednih zemalja, lokalnog regiona, EU, sa Bliskog istoka, iz Severne Afrike, iz Rusije i sveta), iz svih telekomunikacionih i bliskih segmenata. Tipično, između 250 i 400 recenziranih naučnih i ekspertskih radova se svake godine prezentira i publikuje u CD zborniku radova, na engleskom ili srpskom jeziku, sa oko 500-600 autora i koautora.

Na TELFOR-u nastupaju značajne kompanije koje posluju na srpskom tržištu i prikazuju svoje rezultate i ideje: TELEKOM Srbija, VLATACOM, NOKIA, ROAMING, A1, CETIN, CISCO, YETTEL, Teri Engineering, ERICSSON, HUAWEI, SBB, IRITEL, Institut „Mihajlo Pupin“, RNIDS, INGRAM, Alcatel–Lucent, HP, IBM, Intracom, Juniper, Microsoft, Motorola, Rohde&Schwarz, Siemens, Konsing, Telefonija, itd. Takođe se održava i niz okruglih stolova posvećenih aktuelnim temama.

DT ima posebno dobru saradnju sa IEEE – najvećim svetskim udruženjem elektro-inženjera (IEEE ima oko 400.000 članova u svetu). Društo za telekomunikacije blisko sarađuje sa IEEE Region 8, IEEE Serbia&Montenegro COM Chapter i IEEE Serbia&Montenegro Section.

Sve što je bilo bitno u telekomunikacijama od prvog mobilnog telefona do bežičnog interneta, našlo je svoje mesto i naučni rad na Telforu.

Otvaranje skupa je 15. novembra u 10,30 h predviđeno je da ga otvori resorni ministar Ministarstva informisanja i telekomunikacija.

Društvo za telekomunikacije izdalo je brošuru sa pregledom radova i događaja u proteklih 30 godina u kojoj se kaže: „Društvo za telekomunikacije i TELFOR svakako su vrlo zaslužni za razvoj Srbije u oblasti telekomunikacija i informacionih tehnologija. Njihov kontinuitet traje već 30 godina. Ova kratka publikacija ima za cilj da nas podseti i da sačuva od zaborava niz relevantnih podataka. Naravno da nije bilo moguće obuhvatiti njihovu bogatu istoriju, već smo se opredelili samo za, po našem mišljenju, neke bitne činjenice. Nadamo se da će se i u budućnosti nastaviti sa daljim doprinosima razvoju Srbije u jednoj od najpropulzivnijih oblasti današnjice.”

U okviru Telfora održava se 8. konferencija Grupe mrežnih operatora Srbije (RSNOG – RS Network Operators’ Group)  neformalna zajednice domaćih mrežnih stručnjaka, okupljene oko zajedničkog interesa poboljšanja kvaliteta, performansi, stabilnosti i sigurnosti internet mreža i usluga u Srbiji,  i  skup SINERGY Open event on “Smart and Innovative eNERGY management.

TELFOR podržavaju: TELEKOM SRBIJA, VLATACOM, Ministarstvo informisanja i telekomunikacija Republike Srbije, Ministarstvo nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Republike Srbije, Ministarstvo prosvete Republike Srbije, RATEL i drugi donatori i prijatelji.