Autor: R. Nikolić
Istraživanje Eurobarometra za 2024. godinu “MSP – Efikasnost resursa i zelena tržišta” pokazuje da 93% malih i srednjih preduzeća u EU primenjuje barem jednu meru efikasnosti resursa, kao što su ušteda energije, smanjenje otpada i recikliranje. Međutim, taj napredak je prilično neujednačen u industrijama, u državama članicama EU. Zajedno sa tim izazovom, mala i srednja preduzeća se suočavaju i sa preprekama kao što su povećanje troškova poslovanja zbog primene mera održivosti, a žale se i na složene administrativne i pravne procedure koje se odnose na ekološke propise.
Nalazi iz ankete koju je sproveo Eurobarometar predstavljeni su na Skupštini preduzetništva Evropske komisije (EU) koja je održana od 18. do 20. novembra u Budimpešti. Anketu je za Eurobarometar sprovela agencija Ipsos European Public Affairs u 27 država članica Evropske unije, ali i u državama koje nisu članice: Island, Norveška, Švajcarska, Sjedinjene Američke Države, Kraljevina, Albanija, Moldavija, Crna Gora, Sev. Makedonija, Srbija, Turska i Sjedinjene Američke Države. Predstavnici malih i srednjih preduzeća, ali i velikih kompanija, anketirani su u periodu od 3. do 28. juna 2024. i to u više od 18.000 kompanija (tačno 18.160 preduzeća). Intervjui su obavljeni putem telefona: 13.124 intervjua.
U najnovijem Eurobarometru za 2024. godinu konstatuje se da u EU ima 25,8 miliona malih i srednjih preduzeća (MSP) i da ona čine okosnicu EU privreda. U tim preduzećima je zaposleno 88,7 miliona ljudi, što značajno doprinosi zapošljavanju u EU i stvaranju dodate vrednosti. Eurobarometar 2024. konstatuje da kao što su važna za ekonomiju, MSP su i važna i za ekologiju. “Iako je njihov pojedinačni uticaj mali, njihov kumulativni uticaj na životnu sredinu je značajan. Klimatske promene i degradacija životne sredine predstavljaju egzistencijalnu pretnju Evropi i svetu”, navodi se u ocenama Eurobarometra.
Kad je reč o merama koje su mala i srednja preduzeća preduzela za efikasnost resursa, većina anketiranih, čak 93% MSP navela je da preduzima neku od mera efikasnosti, dok 6% ne preduzima ništa.
U poređenju sa 2021. godinom kada je 89% MSP izjavilo da preduzima mere, ovo povećanje je malo ali značajno (sa 89% na 93%). Ipak, Eurobarometar navodi da u devet država članica ima najmanje 10% malih i srednjih preduzeća koja još ništa ne preduzimaju.
Većina malih i srednjih preduzeća preduzima niz mera za efikasnost resursa. Konkretno, 42% MSP navodi da su preduzeli mere u pet ili više oblasti efikasnosti, dok 31% MSP preduzimaju tri ili četiri akcije. U kojim oblastima MSP najviše preduzimaju mere štednje?
Prema Eurobarometru 2024 – najčešće se smanjuje otpad i štedi energija – ta dva oblika pominje 66% anketiranih. Sledi ušteda materijala (to pominje 57%), ušteda vode (49%) i reciklaža, odnosno ponovno korišćenje otpada u okviru kompanije (48%).
Kad je reč o investiranju u efikasnost poslovnih resursa, procenti novih ulaganja nisu visoki. Tako je samo 13% MSP odgovorilo da su investirali više od 5% njihovih godišnjih prometa u protekle dve godine, dok 25% kaže da je investicija je iznosila između 1% i 5% njihovog godišnjeg prometa. Kada se to sabere, dobija se rezultat da je ukupno 38% MSP investiralo najmanje 1% njihovog godišnjeg prometa, prosečno, u protekle dve godine.
Šta može biti smetnja preduzećima koja žele da ulažu u efikasnost resursa? Odgovor je gotovo uvek isti, već godinama – administrativne procedure. Naime, 35% MSP kažu da su naišli na složene administrativne ili pravne procedure kada žele da sprovedu neku meru poboljšanja efikasnosti resursa. U okviru toga, 26% primedbi se odnosi na složene zahteve za izveštavanje o životnoj sredini. Takođe, trošak ekoloških akcija pominje 28% malih i srednjih preduzeća, kao barijeru na koju su naišli pokušavajući da realizuju akcije za efikasnost resursa.
Na pitanje o tome kako finansiraju pobošljanje efikasnosti u oblasti resursa, gotovo dve trećine MSP odgovara da se oslanjaju na sopstvena sredstva (61%) a polovina se oslanja i na sopstvene tehničke mogućnosti. Relativno mali broj MSP, njih 23% oslanja se na spoljnu podršku.
Da bi se prevazišli izazovi klimatskih promena i zaštite životne sredine, evropski Green Deal ima plan da transformiše EU u modernu, resursno efikasnu i konkurentnu ekonomiju. “Evropska strategija za mala i srednja preduzeća objavljena je 10. marta 2020. i ima za cilj da doprinese da se ostvare ciljevi Evropskog zelenog dogovora”, navodi se u zaključcima Eurobarometra 2024.
Ukratko, nalazi ovog najnovijeg izveštaja Eurobarometra 2024. pokazuju da postoji stalni napredak malih i srednjih preduzeća u prelasku na zelenu politiku razvoja, ali ima i značajnih problema. Zato predstoji još dosta posla na putu veće efikasnosti MSP u korišćenju resursa i u realizaciji zelene agende EU.