Snažan rast premije, operativnog i neto rezultata i izuzetno čvrstu kapitalnu poziciju, ostvarila je Generali Grupa zahvaljujući pozitivnom rastu u svim segmentima poslovanja, saopšteno je 15. marta. Kako se navodi, to označava uspešan završetak strateškog plana „Generali 2021”. Prema rezultatima koji su saopšteni u Milanu, na sastanku kojim je predsedavao Gabrijele Galateri di Đenola, Odbor direktora Assicurazioni Generali odobrio je konsolidovane finansijske izveštaje i nacrt finansijskih izveštaja matične kompanije za 2021. godinu. Operativni rezultat Grupe je treću godinu zaredom najbolji, dostigavši 5.852 miliona evra (prema 5.208 miliona evra u fiskalnoj 2020. godini) zahvaljujući pozitivnom rastu u svim segmentima.

Generalni direktor Generali grupe Filip Done je ovim povodom prokomentarisao: „Odlični rezultati koje danas predstavljamo obeležavaju uspešno izvršenje strateškog plana „Generali 2021 i još jednom pokazuju da ispunjavamo obećanja. Tokom prethodna dva strateška ciklusa ojačali smo vodeću poziciju u Evropi i postali doživotni partner 67 miliona klijenata širom sveta zahvaljujući talentu i veštinama naših zaposlenih i agenata. Generali je najbolji u klasi u pogledu kapitalne pozicije, profitabilnosti i rasta, ojačao je prisustvo na tržištima visokog potencijala i razvio upravljanje kapitalom. Sada sprovodimo novu strategiju „Lifetime Partner 24: Driving Growth, u čijem su fokusu održivi rast, povećanje profita i stvaranje vrednosti za sve zainteresovane strane. Rigorozan, disciplinovan pristup upravljanju kapitala, održivost, koja je u potpunosti ugrađena u poslovanje i povećana ulaganja u tehnološku i digitalnu transformaciju, biće ključni pokretači uspeha našeg novog plana. Konačno, ne mogu a da ne pomenem krizu u Ukrajini. Kao i u slučaju pandemije COVID-19, Generali i njegovi zaposleni preduzeli su hitne mere da pomognu izbeglicama. Naša grupa ima istorijske veze sa Centralnom i Istočnom Evropom i nastaviće da pruža podršku zajednicama pogođenim ratom.”

Ukupna bruto fakturisana premija dostigla je 75,8 milijardi evra (+6,4%) u segmentu životnog (+6,0%) i u segmentu neživotnog osiguranja (+7,0%). Neto priliv u životnom osiguranju porastao na 12,7 milijardi evra (+4,4%) i u potpunosti je fokusiran na unit-linked i proizvode zaštite. Odlična margina prinosa novog portfelja (NBM) od 4,52% (+0,57 p.p.) i najbolji i najstabilniji i kombinovani racio u industriji od 90,8% (+1.7 p.p.)

Neto rezultat pokazao snažan rast do nivoa od 2.847 miliona evra (+63,3%). Usaglašeni neto rezultat iznosio je 2.795 miliona evra. Izuzetno snažnu kapitalnu poziciju potvrdio je koeficijent solventnosti od 227%, zahvaljujući generisanju kapitala od 3,8 milijardi evra. Zbog toga je predložena isplata dividende od 1,07 evra po akciji. Sve to znači da se nastavlja realizovanje strateškog plana „Lifetime Partner 24: Driving Growth” („Doživotni partner 24: Pokretač rasta”) koje je u toku, sa fokusom na održivom rastu, povećanju profita  i kontinuiranom obezbeđivanju najboljih prinosa u klasi, saopštila je Generali Grupa 16. marta 2022. 

Detaljnije, podaci o poslovanju Generali Grupe u 2021. godini pokazuju da su segmenti životnog neživotnog osiguranja potvrdili odličnu tehničku profitabilnost sa NBM od 4,52% (+0,57 p.p.), a kombinovani racio od 90,8% bio je najbolji i najstabilnijii u industriji (+1,7 p.p.).

Operativni rezultat segmenta investicionog rezultata porastao je na 672 miliona evra (546 miliona evra u fiskalnoj 2020. godini). Ovaj rast je uglavnom podstaknut poslovnim prihodima, posebno zahvaljujući ukupnom povećanju imovine kojim se upravlja i kontinuiranom širenju strategije realnog kapitala.

Neoperativni rezultat Grupe bio je -1306 miliona evra (-1848 miliona evra u fiskalnoj 2020. godini). Ispravke vrednosti investicija raspoloživih za prodaju su smanjene – uglavnom u komponenti akcija – u iznosu od -251 miliona evra (-530 miliona evra u fiskalnoj 2020. godini). Neto ostvarena dobit dostigla je 368 miliona evra (32 miliona evra u fiskalnoj 2020. godini), vođena ulaganjima u  nekretnine . Na neposlovni rezultat takođe je uticao ukupan pozitivni doprinos proizašao iz sticanja kontrole nad Cattolica grupom za 198 miliona evra i vanrednih troškova od 212 miliona evra u vezi sa njenom integracijom. Treba napomenuti da su 2020. godine neoperativni troškovi naročito obuhvatili osnivanje vanrednog međunarodnog fonda Grupe za suočavanje sa vanrednim stanjem zbog pandemije COVID-19, kao podrška državnim zdravstvenim sistemima i ekonomskom oporavku, širenje lokalnih inicijativa u glavnim zemljama poslovanja i, u Francuskoj, uvođenje obaveznog vanrednog doprinosa sektora osiguranja za državni zdravstveni sistem.

Neto rezultat je značajno porastao i dostigao 2847 miliona evra (1744 miliona evra u fiskalnoj 2020. godini) naročito zahvaljujući pozitivnom poboljšanju operativnih i neposlovnih rezultata. Usaglašeni neto rezultat – izuzev 52 miliona evra koji se odnose na sticanje kontrole nad Cattolica grupom i vanredne troškove u vezi sa njenom integracijom – porastao je na 2795 miliona evra (+45,1%, 1926 miliona evra u fiskalnoj 2020. godini), čime je neutralisano 183 miliona evra iz ugovora o kupoprodaji BSI.

Bruto fakturisana premija Grupe iznosila je 75.825 miliona evra (+6,4%), uz pozitivan doprinos i životnog (+6,0%) i neživotnog segmenta (+7,0%). Neto prilivi životnog segmenta porasli su za 4,4% i dostigli 12,7 milijardi evra i u potpunosti se odnose na unit-linked i Proizvode zaštite Tehničke rezerve životnog osiguranja  povećane su na 424 milijarde evra (+10,3%).

Grupa je upravljala imovinom pod upravljanjem u vrednosti od 710 milijardi evra (+8,4%).

Akcionarski kapital Grupe iznosio je 29.308 miliona evra (-2,4%). Promena je uglavnom posledica rezultata za ovaj period koji se mogu pripisati Grupi, koji je više nego kompenzovao raspodelu dividende i promenu ostale dobiti odnosno gubitaka priznatih u kapitalu (promena rezervi raspoloživih za prodaju).

Prinos na kapital iznosio je 12,1% (+4,4 p.p.).

Grupa je potvrdila odličnu kapitalnu poziciju, sa koeficijentom solventnosti od 227%. Povećanje u poređenju sa fiskalnom 2020. godinom (224%) podstaknuto je vrlo pozitivnim doprinosom normalizovanog generisanja kapitala i pozitivnim razvojem na finansijskim tržištima koji je više nego nadoknadio negativan uticaj proizašao iz regulatornih promena, transakcija spajanja i preuzimanja, i rezervisanja za dividende za taj period.

Normalizovano generisanja kapitala potvrđeno je na solidnom nivou od 3,8 milijardi evra (4,0 milijardi evra u fiskalnoj 2020. godini), saopštila je Generali Grupa konsolidovane rezultate na dan 31. decembra 2021. godine.