Autor: Radojka Nikolić

Dragoljub Vukadinović: Nisam se plašio ni godine kada je bila korona, ni godina kada su bile ekonomske krize. Ali, ova turbulentna 2025. je prva godina u kojoj ne mogu da predvidim šta će se dogoditi
„Nisam se bojao ni godine kada je bila korona, ni godina kada su bile ekonomske krize. Znao sam da će to potrajati neko vreme i da će proći. Ali, prva godina kada se pomalo plašim, to je ova turbulentna 2025. Ovo je prva godina u kojoj ne mogu da predvidim šta će se dogoditi. Zabrinjava, pre svega, situacija koja se kod nas dešava i situacija u svetu koju Tramp nameće i najavljuje. Reč je o poremećaju globalne trgovine koja je u izgledu, što će se preliti, svakako, i na malu Srbiju. A tu je i ova naša situacija sa studentskim okupljanjima kojima se pridružuje sve više ljudi. Situacija je takva da se može očekivati da će se nešto desiti, a da ne mogu preduzeti ništa. Zato imam utisak da će ovo će biti najteža godina u poslovanju do sada, u ovom veku“.
To kaže Dragoljub Vukadinović, iskusni privrednik koji je gornjomilanovački Metalac, u kojem radi gotovo pet decenija, uvrstio u red najboljih domaćih kompanija. Trenutno je na poziciji predsednika Nadzornog odbora Metalac holdinga, nakon decenija upravljanja kao generalni direktor najpoznatije fabrike posuđa u Srbiji.
Razgovarali smo 4. marta, tokom Kopaonik Biznis Foruma o tome kako je počela ova 2025. godina za privrednike, šta su najveći problemi i ima li rešenja.
Ako je ekonomska situacija toliko složena – u čemu je izlaz – pitala sam gospodina Vukadinovića.
„Trebalo bi da se pronađe neki kompromis između studenata i vlasti, da se pronađe najbolje rešenje. Ovako, stajanje u busiji ne vodi ničemu a posledice će osetiti ceo narod Srbije. Odgovoran će biti onaj ko je mogao da priđe i pregovara oko rešenja, a nije to uradio. Ako bi se situacija kod nas sredila, onda je manji problem geopolitička situacija u svetu i Trampove pretnje oko toga šta će uraditi Evropi“, odgovora Vukadinović.
On naglašava da ga brine korupcija koja vlada Srbijom, čime se potvrđuje da su opravdani zahtevi zahtevi studenata:
„Evo, prve kontrole poreske policije koje su napravljene u ispitivanju porekla imovine pokazuju da su u pitanju milioni evra koji se ne mogu opravdati. A šta bi tek bilo da se zagrebe malo više i da se dođe do onih koji su sada nedodirljivi…“, kaže Vukadinović.
„Očigledna je podrška koju ljudi pružaju studentima, a vlast tu podršku minimizira, koristi uvredljive izraze i pravi se da to ne vidi. A to se odražava i na naš ukupan nivo poslovanja i stvara nestabilnost kod naših inostranih partnera, koji nas već pitaju da li mi možemo da organizujemo proizvodnju, da normalno poslujemo i isporučimo proizvode. Ako se protesti nastave, to može ostaviti ogromne posledice po ekonomiju u 2025. godini. Ova prva dva meseca smo nekako pregurali, to su dva mala meseca – u januaru su praznici a februar je kratak – ali dolaze veliki meseci i realizacija ugovorenih poslova“, navodi Dragoljub Vukadinović.
Ispričao mi je da je nedavno, u februaru, posetio veliki sajam u Frankfurtu na koji tradicionalno odlazi Metalac, sklapa poslove i susreće se sa partnerima. I tu je već naišao na upozorenja kupaca:
„Naš najveći kupac iz Amerike imao je dva pitanja, kada smo se sreli na sajmu u Frankfurtu. Prvo, da li će Metalac biti stabilan da može da isporučuje robu i drugo, ako SAD uvedu carine Evropi, šta ćemo da uradimo. Jer, oni ne mogu da podnesu ceo trošak tih carina, nego da ih podelimo i da mi participiramo u tom trošku. A ni mi nemamo baš toliko prostora da te carine finansiramo. Amerikanci su naši najveći kupci. Tamo imamo izvoz od oko tri miliona evra, pa je računica jasna: ako carine budu uvedene u iznosu od 10%, pa podelimo taj trošak na po pet odsto, mi ćemo izgubiti 150.000 evra u našem izvozu prema Americi“, ispričao je Vukadinović.
Metalac je, već više godina unazad, uspostavio saradnju sa jednim lancem malih robnih kuća u SAD, i već godinama uspešno prodaju emajlirano posuđe. „Mi smo partner koji poštuje rokove i plasira kvalitetnu robi na koju nema reklamacija. Zato saradnja dugo traje“, kaže Vukadinović.
Kakva su, onda, očekivanja za 2025. godinu?
„Naša očekivanja su da, ako se nastave ovi protesti, okupljanja ili dešavanja, kako god da ih nazovete, da će to imati vrlo negativni uticaj na poslovanje. Mi za to moramo da se pripremimo. Imamo odluku da, ako se dogodi neko povećanje kursa ili cena repromaterijala, a povećanje bude veće od deset odsto u odnosu na projektovani plan koji već imamo, da onda uradimo novi ’stres biznis plan’ i da napravimo ’b varijantu’ kako da iz toga izađemo“, kaže Vukadinović i u polušali podseća na svoju uzrečicu koju često ponavlja: Ako moraju da propadnu svi u Srbiji, onda da gledamo da Metalac bude zadnji.
„Ne paničim, nego upozoravam da treba da nađemo najbolja rešenja“, kaže Vukadinović.
Metalac je stabilna firma ima 2.100 zaposlenih, radi dobro, i kako kaže Vukadinović, cilj je da se održi taj nivo zaposlenih i plata, da se ostvari profit. Ukupni godišnji obrt Metalac holdinga je 190 miliona evra, u čemu izvoz učestvuje sa 25 miliona evra. Jer, proizvodnja učestvuje sa 40% a trgovina sa 60% u poslovanju. „Naš platni fond je mesečno tri miliona evra, a da bi se to isplatilo mora da se obezbedi mesečna realizacija poslovanja od 15 miliona evra. Zato svaka nestabilnost stvara problem. Imamo mi fond iz koga možemo da premostimo neke zastoje, ali u dužem periodu to nije moguće. Zato uvek radimo na tome da Metalac iz svake poteškoće izađe i pronađe najbolja rešenja“, kaže Vukadinović.
Od problema na domaćoj privrednoj sceni, na koje je već više puta upozoravao, Vukadinović podseća na veliki protekcionizam koji Srbija ima prema stranim investitorima:
„Nejednaki su uslovi poslovanja za domaće i strane investitore i to će nam se jednog dana obiti o glavu. Metalac ima svoje iskustvo: kupili smo jednu firmu 2015. godine i hteli da zaposlimo 140 ljudi. Od države smo dobili subvencije 4.600 evra po radniku, dok su drugi dobijali po 15.000 evra i to za tekstilnu industriju. A da ne govorimo o drugim ustupcima koje su dobijali strani investitori. Zato nismo hteli ni da uzmemo tu mizernu subvenciju, vratili smo te pare državi. Zato, ko god kaže da strani i domaći investitori imaju isti tretman – to nije tačno“, kaže Vukadinović.
On podseća na još jednu pojavu: „Kada su u početku dolazili strani investitori, trebalo je da uzimaju radnike sa biroa i da se time smanji nezaposlenost. Ali, kasnije se u tome popustilo i sada mogu da dovode i svoje radnike, a mogu da uzimaju radnike i iz naših firmi. Nama se, na primer, dešavalo da nam strane kompanije uzimaju radnike, jer im daju nešto malo veće plate. I to je jedan deo problema sa kojim se susreću domaći investitori“, objasnio je Vukadinović.
Poslovanje otežavaju i velika opterećenja na plate: „Ja se zalažem, na primer, i za veći iznos minimalne zarade nego što je sada, ali da se smanji opterećenje koje firma plaća državi. Na primer, u Srbiji se na iznos minimalca od 470 evra državi plaća 260 evra, dok u Crnoj Gori na iznos minimalca od 600 evra, opterećenje iznosi 70 evra. Da ne govorimo o tome kolika su opterećenja kada se isplaćuje veća plata“, navodi Vukadinović.
U primedbe koje ističe je i ukinuto pravo na poreski kredit kompanijama koje investiraju; poreski kredit je država ugasila još krajem 2013. godine. To je bila važna pogodnost koju su imali i već godinama privrednici traže da se to vrati, jer je veoma stimulativno, kaže Vukadinović, ali do sada nema ništa od vraćanja poreskog kredita.
„I ono što još vidim kao veliki problem je inflacija. Pre dve godine je inflacija bila mnogo veća od onoga što se zvanično iskazuje. Govorim iz iskustva. Mi imamo firmu koja se bavi trgovinom. Imamo 45 prodavnica. Tu se vidi da su tokom 2022. i 2023. godine cene porasle 50%. Za to vreme plate i penzije su porasle 30 do 35%. Taj gep se oseća u padu kupovne moći stanovništva, iako nam se prikazuje kako su nam u evrima porasle plate“, kaže Vukadinović.
On podseća da se to jasno vidi u svakodnevnoj kupovini, jer nešto što je moglo da se kupi za jedan evro pre nekoliko godina, sada ne može ni za dva.
„Taj evro se veštački održava, što nama privrednicima ne odgovara. Jer, imamo mali prihod po osnovu izvoza, a javlja nam se konkurencija od strane uvoznika, kojima pogoduje nizak kurs. Kompanija Metalac je i uvoznik, ali u manjem procentu nego što je izvoznik. Zato je neka umerena korekcija kursa neophodna, ali da ne bude česta promena, jer ni to ne pogoduje poslovanju“, rekao je Dragoljub Vukadinović, upozoravjući na izvore nestabilnosti u ovoj 2025. godini, koja je vrlo turbulentno počela.