Beograd, 28. oktobar 2024. – Energetska tranzicija, korišćenje obnovljivih izvora energije i podsticanje inovacija i investicija u održive tehnologije su ključne inicijative za ostvarivanje ekoloških ciljeva i konkurentnost našeg regiona, zaključak je sa treće regionalne CORE Days konferencije – Odgovor na ESG izazove, koju je organizovao NALED, uz podršku Švedske i Nemačke Vlade u saradnji sa Partnerstvom za konkurentniji region, navodi se u saopštenju za medije.
– U Srbiji smo ne samo svesni važnosti ESG principa, već smo posvećeni njihovoj integraciji u naše politike i prakse. Srbija je podnela inicijativu u Ujedinjenim nacijama za usvajanje Rezolucije o Međunarodnoj dekadi nauke za održivi razvoj kako bismo rešavali globalne izazove, kao što su klimatske promene, energetska tranzicija i očuvanje resursa za buduće generacije – izjavila je ministarka nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Jelena Begović na otvaranju konferencije.
Da bi pomogla ovom procesu, Ambasada Švedske u Beogradu u saradnji s NALED-om će u naredne tri godine raditi na podsticanju održivosti lanaca snabdevanja i njihove usklađenosti sa ekološkim, socijalnim i upravljačkim standardima EU kako bi domaće kompanije bile konkurentnije na tržištu.
– Uključivanje privatnog sektora je zato vrlo važno. Naime, lanci snabdevanja često počivaju na praksama koje mogu imati negativan uticaj na ljudska prava i životnu sredinu. Primena nove EU regulative je zato prilika da se odgovori na postojeće izazove i promovišu održive politike. Kompanije treba da sprovedu „dubinsku analizu“ i mapiraju rizike u vezi sa primenom ESG standarda da bi unapredile svoje poslovanje u smislu održivosti – rekla je šefica Odeljenja za razvojnu saradnju u ambasadi Kraljevine Švedske An Šarlot Malm.
Ambasador Velike Britanije u Srbiji Edvard Ferguson pozdravio je razvoj debate o klimatskim promenama i istakao kao posebno važnu inicijativu odluku Vlade Srbije da usvoji Integrisani plan za energetiku i klimu, koji predviđa da se do 2030. godine 45% električne energije dobija iz obnovljivih izvora. Dodao je i da će Velika Britanija podržati Zapadni Balkan sa 15 milijardi funti za finansiranje izvoza.
U skladu sa ciljevima održivog razvoja je i četvrta edicija programa Certifikacije opština s povoljnim poslovnim okruženjem u jugoistočnoj Evropi (BFC SEE), pa je tako fokus od sad na digitalizaciji, zaštiti životne sredine, inovacijama i EU integracijama na lokalnom nivou.
– U proces su se uključile čak 53 lokalne samouprave iz celog regiona, a BFC program je postao alat za prepoznavanje najboljih praksi u sprovođenju reformi. Tako su Srbija i Albanija uvele elektronske građevinske dozvole po uzoru na Severnu Makedoniju, a sada ekonomije regiona preuzimaju iz Srbije rešenje za onlajn registraciju sezonskih radnika – saopštila je izvršna direktorka NALED-a Violeta Jovanović.
U cilju unapređenja i usklađivanja uslova poslovanja na Zapadnom Balkanu, NALED je 2022. godine uz podršku Nemačke razvojne saradnje, zajedno sa više od 20 institucionalnih partnera iz sedam ekonomija uspostavio Partnerstvo za konkurentni region (CORE Partnership). Kao platforma za dijalog i razmenu najboljih reformskih rešenja, Partnerstvo sprovodi BFC SEE program certifikacije i organizuje CORE Days konferenciju gde se svake godine pokreću teme od značaja za budućnost regiona.