Autor: Radojka Nikolić

(Izvor: FAO, Izveštaj od 2. maja 2025)
Organizacija Ujedinjenih nacija za hranu i poljoprivredu (FAO) objavila je 2. maja svoj izveštaj u kojem upozorava da Indeks cena hrane ponovo raste – poskupljuju osnovne životne namirnice: žitarice, meso i mlečni proizvodi. “Referentna mera svetskih cena prehrambenih proizvoda porasla je u aprilu, vođena višim kotacijama glavnih žitarica, mesa i mlečnih proizvoda”, navodi se u najnovijem izveštaju FAO.
Indeks cena hrane FAO, koji prati mesečne promene međunarodnih cena niza globalno trgovanih prehrambenih proizvoda, u aprilu je u proseku iznosio 128,3 poena, što je povećanje od 1,0% u odnosu na mart 2025. godine i 7,6% više u odnosu na isti mesec prošle godine, naglašava se u izveštaju FAO.
Kako se dalje navodi, Indeks cena žitarica FAO porastao je u aprilu za 1,2% u odnosu na mart.
“Globalne cene pšenice blago su porasle, uz podršku smanjenja izvoznih zaliha u Ruskoj Federaciji, dok je indeks cena svih vrsta pirinča FAO porastao zbog jače potražnje za mirisnim sortama. Međunarodne cene kukuruza porasle su zbog sezonski smanjenih nivoa zaliha u Sjedinjenim Američkim Državama. Fluktuacije valuta uticale su na kretanje cena na svetskim tržištima, dok su promene carinske politike povećale nesigurnost na tržištu”, navodi FAO.
Indeks cena mesa FAO porastao je za 3,2 procenta u aprilu u poređenju sa martom, sa rastom kotacija u svim kategorijama mesa, predvođenim onima za svinjsko meso. Cene goveđeg mesa su takođe porasle, posebno u Australiji i Brazilu, usred stabilne globalne potražnje za uvozom i ograničene dostupnosti izvoza.
Cene su povećane i u segmentu mlečnih proizvoda, pa su cene veće čak za 22,9% odsto veće u aprilu ove godine u odnosu na isti mesec prošle godine, pre svega zbog rekordnog poskupljenja putera:
“Indeks cena mlečnih proizvoda FAO porastao je za 2,4 procenta u aprilu u odnosu na prethodni mesec, iznoseći čak 22,9 procenata više nego godinu dana ranije. Rast je predvođen međunarodnim cenama putera, koje su dostigle novi rekordni nivo zbog smanjenja zaliha u Evropi”, navodi FAO.
Jedina smanjenja cena registrovana su u segmentu biljnih ulja i šećera.
Tako je indeks cena biljnog ulja FAO opao za 2,3 procenta i ostao za 20,7 procenata veći nego pre godinu dana. Cene suncokretovog ulja ostale su uglavnom stabilne.
“Cene palminog ulja značajno su pale zbog sezonski veće proizvodnje u glavnim zemljama proizvođačima jugoistočne Azije, dok su globalne cene sojinog i ulja od uljane repice porasle zbog jake globalne potražnje za uvozom”, navodi se u izveštaju FAO.
Indeks cena šećera FAO je takođe pao za 3,5 odsto u odnosu na mart, uglavnom zbog zabrinutosti zbog neizvesnih globalnih ekonomskih izgleda i njihovog potencijalnog uticaja na potražnju iz sektora prerade pića i hrane, koji zajedno čine najveći deo globalne potrošnje šećera, navodi se u najnovijem izveštaju FAO, objavljenom 2. maja.