Autor: Radojka Nikolić

Rizici globalne finansijske stabilnosti su značajno porasli, navodi se u Izveštaju o globalnoj finansijskoj stabilnosti (Global Financial Stability Report) koji je Međunarodni monetarni fond (MMF) predstavio danas (22. aprila) u Vašingtonu na početku Prolećnog zasedanja ovog Fonda i Svetske banke.

“Rizici globalne finansijske stabilnosti su značajno porasli, vođeni strožim globalnim finansijskim uslovima i povećanom trgovinskom i geopolitičkom neizvesnošću”, glavna je poruka Global Financial Stability Report-a MMF-a.

U prvom poglavlju ove analize MMF-a navodi se da su rizici značajno povećani, a zasnovani su na tri ključne ranjivosti u budućnosti. Prvo, i dalje su visoki rizici na nekim ključnim tržištima. Drugo, neke finansijske institucije su visoko zadužene, a imaju jake veze sa bankarskim sistemima. Treće, prilike na tržištima su turbuletne, pa može biti dovedena u pitanje održivost duga za visoko zadužene države.

U drugom poglavlju Izveštaja ukazuje se na velike geopolitičke rizike. Geopolitički događaji mogu da izazovu značajan pad cena akcija i povećaju premije za državni rizik, što predstavlja potencijalnu pretnju za makrofinansijsku stabilnost.

Procene i analize u ovom Izveštaju o globalnoj finansijskoj stabilnosti zasnovane su na podacima o finansijskim tržištima dostupnim ekspertima MMF-a do 15. aprila 2025. godine, navodi se u analizi.

Detaljnije se u Izveštaju o globalnoj finansijskoj stabilnosti u prvom poglavlju ocenjuje da su rizici globalne finansijske stabilnosti značajno porasli i da su uslovi pooštreni, a neizvesnost ekonomske i trgovinske politike i dalje povišena.

„Tržišne ekonomije u razvoju koje se već suočavaju sa najvećim stvarnim troškovima finansiranja u poslednjih deset godina, možda će sada morati da refinansiraju svoj dug i finansiraju fiskalnu potrošnju po većim troškovima. Sve u svemu, zabrinutost investitora u vezi sa održivošću javnog duga i drugim krhkostima u finansijskom sektoru može se pogoršati i pojačati“, navodi se u prvom poglavlju Izveštaja.

U drugom poglavlju koje se odnosi na geopolitičke rizike, analitičari MMF-a navode da veliki događaji, kao što su vojni sukobi, mogu dovesti do značajnog pada cena akcija i povećati premije za državni rizik. „Uticaj je posebno izražen na tržištima u razvoju koja imaju ograničen fiskalni prostor ili međunarodnu rezervu. Geopolitički rizici se takođe mogu širiti na druge zemlje kroz trgovinske i finansijske veze. Ako bi došlo do velikog geopolitičkog rizika zbog nekog iznenadnog događaja, to bi moglo da utiče na stabilnost banaka i nebankarskih finansijskih institucija, što bi potencijalno predstavljalo rizik za makrofinansijsku stabilnost”, navodi se u drugom poglavlju Izveštaja o globalnoj finansijskoj stabilnosti.

A da bi se ublažili rizici finansijske stabilnosti koji proističu iz geopolitičkih događaja, MMF predlaže da finansijske institucije i njihova nadzorna tela treba da odvoje dovoljno resursa za identifikaciju, kvantifikaciju i upravljanje ovim rizicima, uključujući testiranje na stres i analizu scenarija.

“Tržišta u nastajanju i ekonomije u razvoju treba da nastave sa naporima na razvoju i produbljivanju finansijskih tržišta i održavanju adekvatnog prostora fiskalne politike i međunarodnih rezervi za ublažavanje negativnih geopolitičkih šokova”, jedna je od poruka iz ovog Izveštaja o globalnoj finansijskoj stabilnosti MMF-a, koji se može odnositi i na Srbiju.