Sedma tradicionalna međunarodna manifestacija i kongres “Održiva arhitektura – energetska efikasnost” svečano je otvorena u petak, 4. oktobra u Jugoslovenskoj kinoteci.
Arhitekta Vladimir Lovrić, predsednik organizacionog odbora Kongresa, prisutnima se na otvaranju obratio rečima: „Na ekološkom putu promena od ego-centričnosti do eko-centričnosti susretao sam širom sveta arhitekte koji su, kao i ja, od početka svojih profesionalnih karijera opredeljeni za održivu, ekološku, energetski efikasnu i solarnu opciju u arhitekturi. Dugogodišnji plan da se predstavnici takvog pogleda na arhitektonsko stvaralaštvo okupe na nekoj velikoj manifestaciji u Srbiji ostvaren je prvi put 2017. godine. Od tada se okupljamo svake godine, a siguran sam da ćemo se sastajati i u budućnosti“, navodi se u saopštenju za medije.
Vladimir Lovrić zahvalio se na podršci sponzorima, prijateljima i partnerima manifestacije, kao i svim saradnicima i volonterima koji predano i posvećeno rade na realizaciji ovog projekta.
Kongres je otvorio Riken Jamamoto, dobitnik Prickerove nagrade za arhitekturu za 2024. godinu, koji se prisutnima obratio video porukom.
Kongres “Održiva arhitektura – energetska efikasnost” tokom 5. i 6. oktobra sadržaće predavanja 10 eminentnih svetskih arhitekata i stručnjaka, multimedijalnu izložbu sponzora i izložbu brendova, tribine i susrete namenjene arhitektima i stručnjacima iz svih oblasti koje se odnose na održivi razvoj.
Predavači na Kongresu su: Max Hacke (Nemačka), Christina Seilern (Engleska), Andrija Rusan (Hrvatska), Ashild Vangensteen Bjørvik (Norveška), Goran Vojvodić (Srbija), Cécile Brisac (Francuska), Marcel Ferencz (Mađarska), Rahel Belatchew (Švedska), Stig Mikkelsen (Danska), i Boštjan Vuga (Slovenija).
Kongres obuhvata značajne teme sa fokusom na održivi i ekološki pristup u arhitekturi i dizajnu uz korišćenje obnovljivih izvora energije. Kroz recentne projekte i studije, domaćoj javnosti će se približiti svetski savremeni tokovi u arhitekturi, nove metode i zelene tehnologije, korišćenje i primena svih vidova obnovljivih izvora energije u arhitektonskom projektovanju i gradnji, kao i odabir odgovarajućih energetski efikasnih i inteligentnih sistema, nezagađujućih i recikliranih materijala, proizvoda, aparata i opreme, pa sve do krajnje realizacije objekata i njihovog održavanja.
Značajan segment Kongresa posvećen je bioklimatskoj i energetskoj rehabilitaciji postojećih zgrada savremenim mogućnostima upotrebe drveta i recikliranih materijala.
Kongres je prilika da se razmene iskustva sa najznačajnijim svetskim i domaćim predavačima i stvaraocima – isto tako sa predstavnicima vodećih kompanija u ovoj oblasti – sponzorima Kongresa i učesnicima Izložbe brendova, i ostvari interakcija sa učesnicima Kongresa, arhitektima, inženjerima i stručnjacima iz različitih oblasti, urbanistima, dizajnerima, umetnicima, studentima iz Srbije, regiona i Evrope, građanskim inicijativama i kreativnom zajednicom kao pokretačima zelene ekonomije i kreativnih industrija.
Kongres i projekti svih predavača biće predstavljeni u specijalnom kongresnom izdanju Magazina za eko arhitekturu i kulturu EKO KUĆA no46 i potalu www.ekokucamagazin.com koje će imati priliku da vidi preko 3.000 arhitekata, građevinskih, elektro i mašinskih inženjera, specijalista termotehnike i svih ostalih oblasti koje se odnose na ekološki održiv razvoj.
Kongres organizuju Udruženje EKOKULT+ i Magazin za eko arhitekturu i kulturu EKO KUĆA, u saradnji sa Arhitektonskim fakultetima Univerziteta u Beogradu, Zagrebu, Podgorici i Banja Luci. Realizaciju Kongresa sufinansira Ministarstvo kulture Republike Srbije, navedeno je u saopštenju za medije.